* 11η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα 7/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Βάρτα Πόζναν. Το καθοριστικό γκολ πέτυχε ο Σόουζα στο 53ο λεπτό.

Με καλό μομέντουμ πήγε στη διακοπή των εθνικών ομάδων η πρωταθλήτρια Λεχ, ξεπέρασε τις “αναταράξεις” στην εκκίνηση της σεζόν, άρχισε να βρίσκει τα πατήματά της και αναρριχήθηκε στη βαθμολογία της Ekstraklasa. Παράλληλα έκανε πολύ καλές εμφανίσεις στον όμιλο του Conference League, για την 3η αγωνιστική του οποίου την Πέμπτη υποδέχεται την Χαποέλ Μπερ Σεβά.

Στο τελευταίο παιχνίδι της συνέχισε την πολύ καλή παράδοση που έχει με την συμπολίτισσα Βάρτα, το ουσιαστικά εκτός έδρας ντέρμπι διεξήχθη στο γήπεδό της. Έκανε rotation ο κόουτς Φαν ντε Μπρομ, ο οποίος μετά την έντονη αμφισβήτηση αναδείχθηκε σε προπονητής του μήνα για τον Σεπτέμβριο. Μετά την 4αρα επί της Αούστρια ξεκούρασε τους Ίσακ και Αμαράλ (αλλαγή), η ομάδα του δεν είχε επιθετικό ρυθμό, αλλά βρήκε μία κόντρα για το καθοριστικό γκολ και διαχειρίστηκε σωστά την κατάσταση.

Δίχως νέα προβλήματα, σταθερά εκτός από το ξεκίνημα της σεζόν οι Σάλαμον (στόπερ) και Σόμπιεχ (φορ).

ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΛΕΓΚΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-2) επί της Μιέντζ Λέγκνικα. Η Μιέντζ προηγήθηκε 0-2 με Ενρίκες (2’) και Νάρσινγκ (14’), αλλά η Λέγκια γύρισε το ματς με Βζόλεκ (20’) και Μλαντένοβιτς (44’ & 56’). Στο 78’ αποβλήθηκε ο Ενρίκες της Μιέντζ.

Ως πρωτοπόρος της Ekstraklasa πήγε στη διακοπή η Λέγκια, αλλά οι εμφανίσεις της δείχνουν ότι θέλει αρκετή δουλειά ακόμα για να επιστρέψει στο θρόνο.

Στο τελευταίο παιχνίδι, απέναντι στη Μιέντζ, παρατάχθηκε με πειραματικό δίδυμο στόπερ και ήταν σοκαριστική η εικόνα της στο πρώτο 20λεπτο. Το build up από πίσω ήταν οικτρό, έγιναν πολλά μεγάλα ατομικά λάθη και το 0-2 έμοιαζε φτωχό για τους νεοφώτιστους φιλοξενούμενους, που έβγαλαν τέσσερις κλασικές ευκαιρίες! Είχε αντίδραση όμως και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον αριστερό της μπακ, που σέρβιρε το πρώτο γκολ και εκτέλεσε για τα επόμενα δύο γύρισε νωρίς το παιχνίδι!

Συμπλήρωσε κάρτες και θα απουσιάσει σήμερα ο ηγέτης της μεσαίας γραμμής Ζόσουε.