4η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων της προκριματικής φάσης του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2024, που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Ακτής Ελεφαντοστού. Την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης θα πανηγυρίσουν οι δύο πρώτες από κάθε όμιλο.

*Η αναμέτρηση διεξάγεται στο Γιοχάνεσμπουργκ της Νότιας Αφρικής.

*Over 2.5 και τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ζάμπια – Λεσότο 3-1

ΛΕΣΟΤΟ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 3-1 από τη Ζάμπια, για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2024. Αν και ήταν αυτό που προηγήθηκε με τον Μπέρενγκ στο 33ο λεπτό, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (37′, 53′, 57′).

Εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη το Λεσότο, μετά και τα τρία πρώτα παιχνίδια του σε αυτά τα προκριματικά. Την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από τη Ζάμπια, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 3-1. Αν και ευτύχησε να πάρει προβάδισμα, αυτό δεν κράτησε για πολύ, δεχόμενο στη συνέχεια την ανατροπή του σκορ. Παραμένει έτσι στον ένα βαθμό, που απέσπασε κόντρα στην Ακτή Ελεφαντοστού (0-0), όντας πλέον σε αρκετή δύσκολη θέση. Μόλις τρεις ποδοσφαιριστές που συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή του Λεσότο αγωνίζονται εκτός χώρας: Ο Μπέρενγκ στη Σουαζιλάνδη και οι Μοτεμπάνγκ και Μακατένγκ στη Νότια Αφρική.

Λεσότο Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

ΖΑΜΠΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 3-1 επί του Λεσότο, για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2024. Παρότι βρέθηκε πίσω στο 33ο λεπτό, στην πορεία έκανε την ανατροπή με τα τέρματα των Φάσιον Σακαλά (37′) και Λαμέκ Μπαντά (53′, 57′).

Τη δεύτερη νίκη της σε αυτά τα προκριματικά πανηγύρισε η Ζάμπια, μετά και από εκείνη κόντρα στις Κομόρες (2-1). Την προηγούμενη αγωνιστική, στο ντεμπούτο του Αβραάμ Γκραντ στην τεχνική ηγεσία, υποδέχθηκε το Λεσότο, του οποίου και επικράτησε με 3-1. Μπορεί να βρέθηκε πρώτο πίσω στο σκορ, ωστόσο είχε άμεση απάντηση, για να κάνει την ανατροπή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Έφτασε έτσι τους έξι βαθμούς, καθώς έχει και μια ήττα από την Ακτή Ελεφαντοστού (3-1) στην πρεμιέρα, με την οποία δίνει μάχη για την κατάληψη της πρώτης θέσης. Από την αποστολή ξεχωρίζουν ο Κάνγκβα του Ερυθρού Αστέρα και ο Ντάκα της Λέστερ.