17η αγωνιστική (Απερτούρα)

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 5/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 5/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΚΛΑΜΠ ΛΕΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Πουέμπλα με σκορ 5-4, στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Βίνας στο 10’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μαρτίνεζ στο 19’. Το 1-2 πέτυχε ο Λόπεζ στο 45’ και το 1-3 ο Βίνας στο 45+2’. Το 2-3 έκανε ο Μαρτίνεζ στο 51’ και το 3-3 ο Ντε Μπουέν στο 80’. Το 4-3 ο Μαρτίνεζ στο 84’ και το 4-4 ο Φερνάντεζ στο 90+1’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σανσόρες στο 90+3’.

Το βαθμό της ισοπαλίας έχασε μέσα από τα χέρια της η Κλαμπ Λεόν. Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε δύο φορές, η συνέχεια δεν ήταν με το μέρος της, αφού άφησε πολλά κενά στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι, ανατρέποντας το εις βάρος τους σκορ. Στις καθυστερήσεις βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, όμως λίγα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι σκόραραν ξανά.

Μονόδρομος η νίκη στο σημερινό παιχνίδι, προκειμένου να βρεθεί εντός πλέι-οφ. Δεν πείθει με την εικόνα της τελευταία, βγάζει πολλές αστάθειες αμυντικά, με αποτέλεσμα να δέχεται εύκολα γκολ. Στα θετικά το γεγονός ότι βρίσκει δίχτυα με συνέπεια και ειδικά εντός έδρας, ενώ μπορεί κάλλιστα να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες των φιλοξενούμενων ώστε να σκοράρει ακόμα πιο εύκολα.

Κλαμπ Λεόν Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΧΟΥΑΡΕΘ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Κερετάρο, στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Ζούνιγκα στο 1’ και το 0-2 ο ίδιος στο 54’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ζούνιγκα ολοκληρώνοντας χατ-τρικ στο 76’.

Τραγική εμφάνιση και ήττα για τη Χουάρεθ. Σαν να μην μπήκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο ήταν η εικόνα της, αφού απείλησε ελάχιστα την αντίπαλη εστία, χωρίς να βρει εν τέλη δίχτυα. Αμυντικά υπέκυψε εύκολα στην πίεση των φιλοξενούμενων, μένοντας αρκετά πίσω στο σκορ από την αρχή της επανάληψης.

Δεν υπάρχει μαθηματική πιθανότητα για να βρεθεί εντός δεκάδας, κάτι που σημαίνει πως το σημερινό παιχνίδι είναι εντελώς αδιάφορο βαθμολογικά. Παρ’ όλα αυτά θέλει να δείξει για ακόμα μία φορά πόσο μαχητική είναι, αφήνοντας τις υποχρεώσεις της με θετικό αποτέλεσμα. Σε γενικές γραμμές είναι εξαιρετική επιθετικά, βρίσκει δίχτυα σχεδόν μόνιμα, αλλά «πληρώνει» τα πολλά αμυντικά προβλήματα που έχει.