12η αγωνιστική

*Η Λεόν παραμένει αήττητη σε εφτά εντός έδρας παιχνίδια με την Λόμπος, όπου και έχει απολογισμό έξι νίκες και μια ισοπαλία.

*Στο Απερτούρα: Λόμπος – Λεόν 0-3

ΛΕΟΝ

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Λεόν, μετά και τη νίκη με 3-0 κόντρα στην Πούμας, εντός έδρας. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γκουστάβο Ντίαζ φιλοξενήθηκε από την Κλαμπ Αμέρικα, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 2-0, δεχόμενη από ένα γκολ στο κάθε ημίχρονο. Πλέον, έχει πανηγυρίσει μόλις μια νίκη στα πέντε τελευταία ματς πρωταθλήματος (1-1-3).

Μετά από έντεκα αγωνιστικές, είναι στην 10η θέση, με 14 βαθμούς, όσους έχουν και οι Νεκάξα και Πατσούκα, κόντρα στις οποίες υστερεί, έχοντας χειρότερη διαφορά τερμάτων. Επιπλέον, με 22 τέρματα παθητικό, διαθέτει την χειρότερη άμυνα στην κατηγορία. Έχει ηττηθεί μόλις μια φορά στα πέντε τελευταία εντός της, μετρώντας ακόμη τρεις νίκες και μια ισοπαλία.

Μεσοβδόμαδα, η Λεόν φιλοξενήθηκε από την Ζακατέπεκ για την προημιτελική φάση του κυπέλλου, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στην κανονική διάρκεια. Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, εκεί όπου η Ζακατέπεκ ήταν πιο εύστοχη και επικράτησε με 7-6, παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ζακατέπεκ για το Κύπελλο.

Στατιστικό: 2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες το στην Interwetten)

Το Λεόν – Λόμπος παίζει στην Interwetten

ΛΟΜΠΟΣ

Την δεύτερη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη η Λόμπος, μετά και από εκείνη στην έδρα της Τιχουάνα (3-1). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ράφαελ Πουέντε φιλοξένησε την Γουαδαλαχάρα, από την οποία ηττήθηκε με 1-0, δεχόμενη γκολ μόλις στο έκτο λεπτό της αναμέτρησης. Παράλληλα, ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, μετά και την αποβολή του Ακίνο στο 37ο λεπτό. Τρίτη ήττα στα τέσσερα τελευταία ματς.

Μετρώντας μόλις οκτώ βαθμούς σε έντεκα αγωνιστικές, είναι στην 17η θέση, πάνω μόνο από την Άτλας. Επιπλέον, υποχώρησε στην προτελευταία θέση της γενικής βαθμολογίας. Ηττήθηκε στις πέντε τελευταίες εξόδους της στο πρωτάθλημα, παρότι σκόραρε σε όλες. Τραυματίες είναι οι Λουσέρο Άλβαρεζ (ΤΕ 9/0) και Χεριμπέρτο Ολβέρα (ΑΜ 24/1), ενώ τιμωρημένος είναι ο Πέδρο Ακίνο (ME 22/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Γουαδαλαχάρα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.