*22η  αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν σε αυτό το γήπεδο για το Λιγκ Τρόφι φέτος, με την Λέιτον Οριεντ να κερδίζει με 3-1.

*Γειτονικό ντέρμπι του Λονδίνου

ΛΕΪΤΟΝ ΟΡΙΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Λέιτον Οριεντ κέρδισε πιο εύκολα απ’ ότι αναμενόταν με 3-0 εντός έδρας την Μπράντφορντ, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά με δύο γκολ μέσα σε οκτώ λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, από τους Κέλμαν (24’), Τζέιμς (32’), σκοράροντας και τρίτο τέρμα με τον Σοτιρίου στο 85’, ενώ απειλήθηκε ελάχιστα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Η Λέιτον Οριεντ δεν έπαιξε με την Κρου εκτός έδρας λόγω κακού αγωνιστικού χώρου, με τελευταίο παιχνίδι της πριν δύο εβδομάδες, όταν και κέρδισε με 3-0 εντός έδρας την Μπράντφορντ. Αυτή ήταν η τρίτη της συνεχόμενη νίκη, ενώ ειδικά στο γήπεδό της έχει τρεις σερί νίκες χωρίς να δεχθεί καν γκολ!

Παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας πάντα την καλύτερη άμυνα, ξεφεύγοντας λίγο περισσότερο, στο +4 συγκεκριμένα, από την δεύτερη Στίβενεϊτζ. Και είναι πάντα σε σημαντική απόσταση ασφαλείας, στο +14 για την ακρίβεια, από την τέταρτη που δεν εξασφαλίζει απευθείας άνοδο και στο +16 από την όγδοη που δεν οδηγεί ούτε καν στα πλέι οφς!

Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο αμυντικός Τόμπσον.

Λέιτον Οριεντ Στατιστικά

*Εχει 6/7 N/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει τέσσερις σερί αγώνες με 2-3 γκολ

*Εχει 8/12 N/G εντός έδρας

*Εχει 7/12 under 2,5 εντός έδρας

ΣΑΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Σάτον κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Κόλτσεστερ, σκοράροντας στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με πέναλτι του Μίλσομ, ενώ μετά το 52ο λεπτό έπαιξε με παίκτη περισσότερο, χωρίς να πετύχει δεύτερο τέρμα, αλλά και χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο ουσιαστικά από την αντίπαλο της..

Η Σάτον κέρδισε με 1-0 εντός έδρας την Κόλτσεστερ, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από δύο παιχνίδια, αλλά μακριά από την έδρα της δεν έχει κερδίσει κάποιον από τους τέσσερις τελευταίους αγώνες της, με δύο ήττες και δύο ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα. Γενικώς μακριά από το γήπεδό της έχει εννιά ήττες σε 13 αγώνες, κερδίζοντας μόνο σε αυτό της Γουίμπλεντον.

Εχει εδραιωθεί στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, αν και ανέβηκε στην 16η θέση του, ούσα πλέον αρκετά πιο κοντά στην πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, στο -7, απ’ ότι είναι στη ζώνη του υποβιβασμού, από την οποία βρίσκεται στο +12.

O αμυντικός Γκούντλαϊφ που χτύπησε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος θα μείνει καιρό εκτός, πιο πρόσφατα χτύπησαν οι αμυντικοί Μπάντεν, Πιερ, Ρόου και ο μέσος Λόβατ που δύσκολα θα παίξουν επίσης.