*NG στα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Λειψία κράτησε το μηδέν στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΛΕΙΨΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-1) από τη Μάντσεστερ Σίτι. Ο Φόντεν άνοιξε το σκορ στο 25′, απάντησε ο Οπέντα για τους γηπεδούχους στο 48′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν Άλβαρες (84′) και Ντοκού (90+2′).

Παρά την προσπάθεια που κατέβαλε σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης, η Λειψία έχασε τη συγκέντρωσή της στα τελευταία λεπτά επιτρέποντας τη Μάντσεστερ Σίτι να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί που έφερε στη 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Παράλληλα οι “κόκκινοι ταύροι” έβαλαν τέλος σε αήττητο σερί επτά αναμετρήσεων (6-1-0) εντός κι εκτός των συνόρων. Την προηγούμενη βδομάδα δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το γεγονός πως προηγήθηκαν μέσα σε έξι λεπτά με 2-0 της Μπάγερν Μονάχου, κρατώντας τελικά έναν βαθμό στη “Red Bull Arena”. Η Λειψία επικράτησε στις πρώτες οχτώ αναμετρήσεις με την Μπόχουμ, σερί που έλαβε τέλος στις 18 Μαρτίου (1-0 εκτός).

Εντός έδρας με αυτή πανηγύρισε πέντε νίκες σε ισάριθμες, έχοντας διαφορά γκολ 16-1. Αξίζει να σημειώσουμε πως πραγματοποιεί το καλύτερο ξεκίνημα στην Μπουντεσλίγκα μετά από έξι αναμετρήσεις και 13 βαθμούς (+10 διαφορά γκολ). Ο Βέρνερ μπήκε αλλαγή στο 70′ με τη Μάντσεστερ Σίτι και είναι έτοιμος για τη σημερινή αναμέτρηση. Νοκ άουτ τέθηκε ο Χένριχς.

ΛΕΙΨΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 9/10 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΜΠΟΧΟΥΜ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-1) από την Γκλάντμπαχ. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Νόιχαους (27′) και Πλεά (37′, 45+3′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λοσιγιά στο 68′.

Δεν κατάφερε να ξεφύγει από τον… τυφώνα Γκλάντμπαχ την προηγούμενη βδομάδα η Μπόχουμ! Μπήκε μουδιασμένη στον αγωνιστικό χώρο βλέποντας τους φιλοξενούμενους να δημιουργούν 14 ευκαιρίες, σκοράροντας παράλληλα τρεις φορές πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο καταφέρνοντας, απλά, να πετύχει το γκολ της τιμής στο 68′.

Η Μπόχουμ παραμένει δίχως νίκη μετά από έξι αγωνιστικές για τρίτη φορά στην ιστορία της (0-3-3): Στις δύο προηγούμενες (1979/80, 2022/23) απέφυγε τον υποβιβασμό. Την περασμένη σεζόν έσπασε το ρόδι στην 9η αγωνιστική. Πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε 12 εκτός έδρας αγωνιστικές μέσα στο 2023 επί της Κολωνίας (2-0) στις 10 Μαρτίου (τέσσερις ισοπαλίες, επτά ήττες).

Αγνοεί τη νίκη στις επτά τελευταίες (τέσσερις ισοπαλίες, τρεις ήττες). “Θέλουμε να δείξουμε στη Λειψία πως μπορούμε να παρουσιαστούμε ανταγωνιστικοί”, ανέφερε ο προπονητής Λετς. Τραυματίστηκε κι αντικαταστάθηκε μόλις στο 6′ με την Γκλάντμπαχ ο Μπέρο και τέθηκε νοκ άουτ.