* 4η αγωνιστική των ομίλων

* Αήττητη η Νάπολι κόντρα σε ομάδες της Πολωνίας, έχει ρεκόρ 4-1-0. Στον αντίποδα, η Λέγκια έχει μόλις δύο νίκες σε συνολικά 17 ματς με ιταλικές ομάδες (2-5-10)!

* Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί τρεις φορές σε όμιλο του Europa League με τη Νάπολι να επικρατεί ισάριθμες φορές με συντελεστή τερμάτων 10-2

* Στον πρώτο γύρο: Νάπολι – Λέγκια 3-0

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΛΕΓΚΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Συνεχίζει τον αγωνιστικό της κατήφορο η Λέγκια! Παρά την αλλαγή προπονητή, την Κυριακή δέχθηκε 5η συνεχόμενη ήττα στην Ekstraklasa και έπεσε εντός επικίνδυνης ζώνης η περσινή πρωταθλήτρια!

Ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα του αγώνα απέναντι στην Πογκόν (0-2), αλλά πλήρωσε ξανά τις αμυντικές τις αδυναμίες, δέχθηκε 9 γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της, εξαιρουμένου του αγώνα στο Κύπελλο (νίκη 0-1) απέναντι σε ομάδα Γ’ κατηγορίας.

Στο Europa League όμως, παρά την ήττα με 3-0 στον ιταλικό νότο, παραμένει πρωτοπόρος στον όμιλο, με 6 πόντους, στο +2 από Νάπολι και Λέστερ και στο +3 από την Σπαρτάκ Μόσχας. Πριν δύο εβδομάδες άντεξε για 76 λεπτά την πίεση των “παρτενοπέι”, είχαν προηγηθεί οι νίκες με 1-0 επί της Σπαρτάκ στη Μόσχα και της Λέστερ στη Βαρσοβία, όταν άντεξε στην πίεση των Άγγλων στο δεύτερο ημίχρονο.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από την Πογκόν. Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο η Λέγκια, απείλησε πρώτη και πολλάκις, είχε δοκάρι, αλλά στο 45’ δέχθηκε το 0-1, κόντρα στη ροή του αγώνα. Στα 40 δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου δέχθηκε το 0-2 και δεν είχε επιστροφή στο ματς. Είχε ευκαιρίες κυρίως από στημένα, απειλήθηκε όμως και με τρίτο τέρμα από τους φιλοξενούμενους.

ΛΕΓΚΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στη betshop)

* Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

ΝΑΠΟΛΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ασταμάτητη η Νάπολι του Σπαλέτι, την Κυριακή πέρασε νικηφόρα, έστω και δύσκολα, από την έδρα της Σαλερνιτάνα (0-1), στο ντέρμπι του Νότου και παρέμεινε 1η στη Serie A με ρεκόρ 10-1-0 και τον εκπληκτικό συντελεστή τερμάτων 23-3! Μοναδική της απώλεια στην Ιταλία το 0-0 στο Ολίμπικο με τη Ρόμα!

Στο Europa League δεν ξεκίνησε καλά. Μετά το 2-2 (από 2-0) στη Λέστερ με τα δύο γκολ του Οσιμχέν, ηττήθηκε εντός έδρας από τη Σπαρτάκ Μόσχας (2-3) πληρώνοντας την αποβολή του Μάριο Ρουί στο 30’ και με το σκορ στο 1-0. Διόρθωσε την κατάσταση πριν δύο εβδομάδες υποδεχόμενη τη Λέγκια. Η ασφυκτική της πίεση εξαργυρώθηκε από το 76’ και μετά, με τους Ινσίνιε, Οσιμχέν και Πολιτάνο να διαμορφώνουν το τελικό 3-0 επί των Πολωνών. Δίχως νίκη οι “παρτενοπέι” στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια τους σε όμιλο του Europa League.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Σαλερνιτάνα. Φλύαρη στην κατοχή της (70%) στο πρώτο μέρος η Νάπολι, αναλώθηκε σε σουτ εκτός περιοχής. Ο Ζιελίνσκι, που είχε και την καλύτερη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο, στο 61’ πέτυχε το καθοριστικό γκολ σε φάση διαρκείας στην περιοχή των γηπεδούχων. Στο 69’ αποβλήθηκε ο Καστανός για τη Σαλερνιτάνα και στο 76’ ο Κουλιμπαλί για τη Νάπολι. Απειλήθηκε στο τέλος από τα στημένα των γηπεδούχων, αλλά κράτησε το μηδέν για πέμπτο σερί εκτός έδρας παιχνίδι στη Serie A.