* Over 2.5 τα 3/4 μεταξύ τους παιχνίδια

* Η Λέγκια μετρά 4/4 νίκες επί της Μιεντζ Λέγκνικα με συντελεστή τερμάτων 12-2

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΛΕΓΚΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-0) από την Ρακόβ. Ο Λόπεθ άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 30’, ο Νόβακ έκανε το 2-0 στο 79’ και στις καθυστερήσεις οι Πιασέτσκι και Νόβακ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Ταπεινωμένη επέστρεψε από την Τσεστόχοβα την Κυριακή η Λέγκια και όλος ο οργανισμός κατάλαβε ότι η ομάδα θέλει δουλειά για να επιστρέψει στην κορυφή της Πολωνίας, παρά το (πλασματικό) αήττητο σερί 6 αγώνων που είχε προηγηθεί.

Κλειστό το πρώτο μισάωρο του αγώνα, όλα άλλαξαν στο πέναλτι των γηπεδούχων. Η Ρακόβ είχε χαμένο τετ α τετ δευτερόλεπτα αργότερα, απάντησε η Λέγκια με παρόμοια χαμένη ευκαιρία και το πρώτο μέρος έκλεισε με φάση για τα… bloopers της σεζόν, με τον αντίπαλο φορ να αστοχεί από το ένα μέτρο σε κενή εστία! Ανήμπορη να απειλήσει στο δεύτερο μέρος η Λέγκια, κινδύνευε στο transition των γηπεδούχων, σύμφωνα στη ροή του αγώνα δέχθηκε το δεύτερο γκολ και στις καθυστερήσεις σκόρπισε…

“Σίγουρα δεν είχαμε τέτοιο σχέδιο. Οι ομάδες ήθελαν να παίξουν με τον δικό τους τρόπο, να κρατήσουν την μπάλα, να πιέσουν. Είχαμε κάποιες καλές στιγμές στην αρχή. Ήμασταν πολύ παθητικοί μετά το πέναλτι. Μετά το ημίχρονο αρχίσαμε να παίζουμε καλά. Ωστόσο, μας έλειπε η αποφασιστικότητα σε ορισμένα σημεία του γηπέδου. Δεχτήκαμε πολύ εύκολα το δεύτερο γκολ. Πήραμε ένα ρίσκο, το οποίο αναστάτωσε το παιχνίδι μας. Αυτό είναι ένα καλό μάθημα για εμάς. Περιμένω πολύ καλύτερο αγώνα την Παρασκευή. Αυτό είναι σημαντικό, γιατί ο τελευταίος αγώνας πριν από τη διακοπή”, δήλωσε μετά την συντριβή ο κόουτς Ρούνιαϊτς.

Δίχως προβλήματα τραυματισμών για το σημερινό παιχνίδι.

ΛΕΓΚΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Δεν δέχθηκε γκολ στα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΜΙΕΝΤΖ ΛΕΓΚΝΙΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Κορόνα Κίελτσε. Ο Ενρίκες άνοιξε το σκορ για τη Μιέντζ στο 30’, ο Λουκόφσκι ισοφάρισε για την Κορόνα στο 53’. Νέο προβάδισμα για τους γηπεδούχους με πέναλτι του Ενρίκες στο 80’, άμεση απάντηση (83’) από τον Πετρόφ για τους φιλοξενούμενους.

Άλυτα τα αμυντικά θέματα για τη Μιεντζ, η οποία έχει δεχθεί γκολ σε όλα τα φετινά της παιχνίδια, την πλήγωσαν ξανά την Κυριακή και διατηρήθηκε στην προτελευταία θέση της Ekstraklasa, ήδη στο -5 από την παραμονή.

Ανοιχτός ο ρυθμός στο ματς με την Κορόνα από το ξεκίνημα, είχε δοκάρι πολύ νωρίς στο ματς η Μιέντζ, απείλησε δις η Κορόνα πριν το προβάδισμα των γηπεδούχων μέσα από σωστή ανάπτυξη και έξοχη κεφαλιά. Έξοχη η κίνηση και του σκόρερ του 1-1 για την Κορόνα, που μπήκε ξανα δυνατά στην εκκίνηση ημιχρόνου. Η Μιέντζ έψαξε με περισσότερη ζέση το δεύτερο γκολ, είχε δοκάρι πριν το πέναλτι του δεύτερου προβαδίσματος. Δεν το χάρηκε πολύ όμως, η Κορόνα φόρτωσε την περιοχή της για να ισοφαρίσει εκ νέου και στις καθυστερήσεις είχε δύο ευκαιρίες να γυρίσει το ματς.

“Όσον αφορά την επίθεση, κάναμε καλό ματς για άλλη μια φορά και το πλάνο μας αποδείχθηκε πετυχημένο. Δημιουργήσαμε καταστάσεις και μπορούσαμε να κλείσουμε αυτό το ματς μέχρι την ανάπαυλα. Είναι κρίμα να είσαι απρόσεκτος στην άμυνα. Ωστόσο, δεν θα αλλάξουμε το στυλ μας, θέλουμε να δημιουργούμε, αυτή είναι η ταυτότητά μας.” δήλωσε ο κόουτς Λομποτζίνσκι.

Εξέτισε τιμωρία δύο αγωνιστικών κι επιστρέφει ο φορ Ναβέντα, παραμένουν εκτός οι μέσοι Τροντ και Μπαχαΐντ.