* Προημιτελική φάση του Κυπέλλου Πολωνίας

* Νοκ άουτ αγώνας, με παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας

* No Goal τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Η Λέγκια μετρά τρεις σερί νίκες επί της Γκόρνικ Λέτζνα με συντελεστή τερμάτων 10-1!

* Στο πρωτάθλημα (19/09): Λέγκια – Γκόρνικ Λέτζνα 3-1.

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΛΕΓΚΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Βίσλα Κρακοβίας. Ο Πέκχαρτ άνοιξε το σκορ για τη Λέγκια στο 8’, ο Γκρουζκόφσκι ισοφάρισε για τη Βίσλα στο 79’. Ο Βιετέσκα έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους στο 94’. Αποβλήθηκε μετά τη λήξη του αγώνα ο Φρίντριχ της Βίσλα.

Νίκη-ανάσα για τη Λέγκια την περασμένη Παρασκευή, βρήκε τον κατάλληλο αντίπαλο για να επιστρέψει στις νίκες και να κρατηθεί σε απόσταση βολής από τις θέσεις “σωτηρίας”!

Δυνατό το ξεκίνημα της Λέγκια στο ντέρμπι, προηγήθηκε νωρίς με καρφωτή κεφαλιά του υψηλόσωμου Πέκχαρτ. Αντέδρασε η Βίσλα, αλλά αστόχησε σε καλή ευκαιρία πριν το 20λεπτο, απείλησε ξανά η Λέγκια με σέντρα από το δεξιό της άκρο. Προβληματική ανάπτυξη της Βίσλα, την πίεσε ψηλά η Λέγκια, έκλεψε μπάλες και είχε ευκαιρίες για δεύτερο γκολ. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ισοφάρισε η Βίσλα στο transition… με τη βοήθεια του Μίζτα που αντικατέστησε τον τιμωρημένο Μπόρουτς κάτω από την εστία. Πίεσε στο φινάλε η Λέγκια και δικαίως βρήκε το γκολ της νίκης στις καθυστερήσεις από στημένη φάση.

Είχαν προηγηθεί οι κάκιστες, στο δημιουργικό κομμάτι, εμφανίσεις με Νιετσιέτζα (0-0 εκτός) και Βάρτα Πόζναν (0-1 εντός) και συνεχίζει να δίνει μάχη για την επιβίωσή της στην Ekstraklasa!

Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου απέκλεισε εκτός έδρας την Μότορ Λουμπιν, ομάδα της Γ’ κατηγορίας, με 1-2 εκτός έδρας.

ΛΕΓΚΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* No Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΓΚΟΡΝΙΚ ΛΕΤΖΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Σταλ Μίελετς. Ο Γκολ άνοιξε το σκορ στο 23’ και ο Γκάσκα διαμόρφωσε το τελικό σκορ από 32ολ λεπτό.

Νίκη-χρυσάφι για την Γκόρνικ το περασμένο Σάββατο, με το πρώτο “τρίποντο” του 2022 βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη, διευρύνοντας το αήττητο σερί της (4-3-0) στην Ekstraklasa!

Η Σταλ απείλησε δις μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο του σαββατιάτικου αγώνα, η Γκόρνικ άνοιξε το σκορ στην πρώτη της ευκαιρία με εντυπωσιακό ψαλίδι, σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ. Κυνική η Γκόρνικ, εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ και εδραίωσε το προβάδισμά της λίγο αργότερα. Αψογη η διαχείρισή του αγώνα στη συνέχεια, έδωσε μέτρα και ακίνδυνες τελικές στην Σταλ, η ίδια έφτασε πιο κοντά στο τρίτο γκολ με αντεπιθέσεις.

8ο παιχνίδι συνολικά δίχως ήττα για την ομάδα του Κιέρες, που είναι στο καλύτερο σημείο της σεζόν της. Στην επιστροφή της από τη χειμερινή διακοπή, πήρε εύκολα το βαθμό στην Κρακοβία με τη Βίσλα (0-0), πλήρωσε την αποβολή της στο εντός έδρας 1-1 με την Σλασκ και λίγες μέρες νωρίτερα ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από την Βάρτα (1-1) στο Πόζναν.

Βατό το μονομάτι του Κυπέλλου ως τα προημιτελικά, δεν χρειάστηκε να αποκλείσει κάποια ομάδα από την πρώτη κατηγορία.