*30η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Νυρεμβεργη – Λεβερκούζεν 1-1 (4/12)

*Η Νυρεμβέργη έχει σκοράρει μόλις σε 1 από τις 5 τελευταίες της επισκέψεις σε αυτό το γήπεδο, κερδίζοντας τότε με σκορ 3-0.

*Τα 7 από τα 10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια με γηπεδούχο τη Λεβερκούζεν, έληξαν και N/G.

Δείτε τη Βαθμολογία Γερμανίας

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Μετά από τρεις σερί ήττες, η Λεβερκούζεν επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας εκτός έδρας με σκορ 1-0 της Στουτγάρδης και διατηρεί ελπίδες για έξοδο στο Γιουρόπα Λιγκ. Ιδιαίτερα μέτριο το πρώτο μέρος με δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και λίγες καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Στο 63΄ η Λεβερκούζεν κέρδισε πέναλτι και ο Χάβερτς εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1 των φιλοξενούμενων. Έντεκα λεπτά αργότερα, ο Μπέιλι έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια της εστίας της Στουτγάρδης, με τη Λεβερκούζεν να απειλεί ξανά στο 84΄, όταν ο Μπραντ σούταρε και ο Τσίλερ έδιωξε σε κόρνερ. Στις καθυστερήσεις η Στουτγάρδη έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω  αποβολής του Ασκασίμπαρ και το 0-1 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.

«Χρειαζόμασταν πολύ μια νίκη για ψυχολογικούς κυρίως λόγους. Οφείλουμε να τα δώσουμε όλα στα επόμενα παιχνίδια μας για να βγούμε στην Ευρώπη», τόνισε μεταξύ άλλων ο Πίτερ Μποζ, που βλέπει την ομάδα του στο -2 από τις θέσεις του Γιουρόπα Λιγκ. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι παραμένουν εκτός οι Μπέντερ και Μπελαράμπι.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, για το πρωτάθλημα (δες το στην Interwetten).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 1-0 επί της Στουτγάρδης, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής στην Μπουντεσλίγκα.

Το Λεβερκούζεν – Νυρεμβέργη παίζει στην Interwetten

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ

Στάθηκε άτυχη υποδεχόμενη τη Σάλκε, μένοντας τελικά στο 1-1 παρά την πολύ καλή της εμφάνιση. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και στο 11΄ άγγιξαν το γκολ όταν ο Σταμπουλί έστειλε την μπάλα προς την εστία της ομάδας του όμως ο Νίμπελ με απίστευτη επέμβαση αποσόβησε το αυτογκόλ. Λίγο πριν από το φινάλε του ημιχρόνου ο Καλιτζιούρι έκανε τραγικό λάθος, ο Μπέρενς σκόραρε με προβολή προ του Νίμπελ, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ για επιθετικό φάουλ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όμως, ο Νίμπελ ανέτρεψε τον Περέιρα και δόθηκε πέναλτι. Ο Μπέρενς το εκτέλεσε με τον γκολκίπερ της Σάλκε να πέφτει και να διώχνει. Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε και η η Νυρεμβέργή είχε διπλή χαμένη ευκαιρία στο 65′, όταν ο Νίμπελ νίκησε αρχικά τον Ίσακ και στη συνέχεια τον Μπέρενς για να διατηρήσει το μηδέν. Στο 76΄ ο Περέιρα έκανε νέο ωραίο σουτ με τον γκολκίπερ της Σάλκε να πέφτει και να διώχνει και πάλι. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο 79΄ αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφάσιντ. Τρία λεπτά μετά ο Περέιρα έκανε τη σέντρα και ο Κούμπο με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τη Νυρεμβέργη. Η Σάλκε όμως απάντησε άμεσα καθώς στο 84΄ ο Μασκαρέλ σούταρε, ο Νάστασιτς έκανε την προβολή και έγραψε το 1-1.

«Θα πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στον αντίπαλο τερματοφύλακα, ήταν πραγματικά ανίκητος και χάσαμε δύο βαθμούς που δικαιούμασταν με βάση την εικόνα μας μέσα στο γήπεδο. Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου και πιστεύω πως θα τα καταφέρουμε», τόνισε ο Μπόρις Σόμερς, που βλέπει την ομάδα του στο -3 από την ζώνη των μπαράζ για την παραμονή. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, υπάρχουν μόνο μακροχρόνια προβλήματα απουσιών.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 under στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στη Σάλκε, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής στην Μπουντεσλίγκα.