*4η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

*Στον πρώτο γύρο: Μπέτις – Λεβερκούζεν 1-1

*Η Λεβερκούζεν θα δώσει την 41η ευρωπαϊκή αναμέτρηση κόντρα σε ισπανική ομάδα. Στις προηγούμενες 40 πανηγύρισε μόλις έντεκα νίκες, επτά από αυτές εντός έδρας.

*Η Μπέτις παραμένει αήττητη σε πέντε ευρωπαϊκές αναμετρήσεις κόντρα σε γερμανικές ομάδες. Την τελευταία φορά που επισκέφτηκε την Γερμανία επικράτησε με 3-1 της Καϊζερσλάουτερν στον 2ο γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ (1995/96).

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Περίοδο ντεφορμαρίσματος διανύει η Λεβερκούζεν που αγνοεί τη νίκη σε πέντε αναμετρήσεις (0-2-3). Το Σάββατο δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Βόλφσμπουργκ στην “BayArena”, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 για την 10η αγωνιστική. Την κορυφαία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο είχαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι πήραν προβάδισμα δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά με την έναρξη του δευτέρου.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι κατέγραψαν μόλις μία ευκαιρία στο στόχο, παρά την συντριπτική κατοχή μπάλας που είχαν. Οι “ασπιρίνες” παραμένουν αήττητες σε τρεις αγωνιστικές στον 7ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ (2-1-0), ισοβαθμώντας με την αποψινή αντίπαλό τους Μπέτις. Δεν έχουν γνωρίσει ποτέ την ήττα στην “BayArena” στους ομίλους της διοργάνωσης, πανηγυρίζοντας δέκα νίκες σε 13 αναμετρήσεις.

Ο συνολικός εντός έδρας απολογισμός τους είναι 15-5-3. “Επικεντρωνόμαστε μόνο στο πως θα πραγματοποιήσουμε μία καλή εμφάνιση, δεν κάνουμε υπολογισμούς. Προφανώς η κατάκτηση της πρωτιάς αποτελεί στόχο μας”, είπε ο προπονητής Σεοάνε. Την Κυριακή (7/11) οι “ασπιρίνες” ταξιδεύουν στην έδρα της Χέρτα.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-0) από τη Βόλφσμπουργκ. Τα γκολ σημείωσαν οι Νμέτσα (48′) και Άρνολντ (51′). Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα, ενώ λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε πέναλτι του Αλάριο.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Stoiximan)

*GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΜΠΕΤΙΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Στα αρνητικά αποτελέσματα επέστρεψε η Μπέτις μετά από τέσσερις αναμετρήσεις (3-1-0), γνωρίζοντας την ήττα με κατεβασμένα χέρια στην έδρα της Ατλέτικο Μαδρίτης (3-0) την Κυριακή. Οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν ισχυρή πίεση σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, το σκορ θα μπορούσε να ξεφύγει περισσότερο αν ο τερματοφύλακας Μπράβο δεν κατέγραφε έξι αποκρούσεις.

Ελάχιστες ήταν οι καλές στιγμές που δημιούργησαν, από τις οποίες μόλις η μία βρήκε στόχο. Οι “βερδιμπλάνκος” ταξιδεύουν στην Γερμανία για την αποψινή αναμέτρηση με την Λεβερκούζεν που, εκτός απροόπτου, θα κρίνει και την πρωτιά στον 7ο όμιλο.

Γνώρισαν μόλις μία ήττα στις έντεκα τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν στο Γιουρόπα Λιγκ (έξι νίκες, τέσσερις ισοπαλίες). “Σκεφτόμαστε μόνο την αναμέτρηση με την Λεβερκούζεν, όταν ολοκληρωθεί θα επικεντρωθούμε στο ντέρμπι με την Σεβίλλη (7/11)”, είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής Πελεγκρίνι.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-0) από την Ατλέτικο Μαδρίτης. Τα γκολ σημείωσαν οι Καράσκο (26′), Πετσέλα (63′ αυτ.) και Ζοάο Φέλιξ (80′).