*Στον πρώτο γύρο: Μπάγερν – Λεβερκούζεν 4-0

*Η Μπάγερν παραμένει αήττητη στα επτά τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (6-1-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

*Over 1,5 ημίχρονο στα 10/11 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-0) της Φερεντσβάρος. Σκόραραν Ντιαμπί (3′) και Αντλί (81′).

Ζευγαρώνοντας τις νίκες επί της Φερεντσβάρος με το ίδιο σκορ (2-0) στην Ουγγαρία μεσοβδόμαδα, η Λεβερκούζεν πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ εκεί που θα αντιμετωπίσει την Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ. Οι “ασπιρίνες” προέρχονται από τέσσερις σερί νίκες, παραμένουν αήττητες σε έξι αναμετρήσεις (δύο ισοπαλίες).

Την προηγούμενη βδομάδα άλωσαν την έδρα της Βέρντερ επικρατώντας με 3-2, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 30′. Πληρώνουν το κάκιστο ξεκίνημα στην Μπουντεσλίγκα (σ.σ. εννέα βαθμοί στις πρώτες 12 αναμετρήσεις), έχοντας μείνει αρκετά μακριά από την πρώτη τετράδα που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.

“Έχω ως μοναδικό στόχο να βοηθήσω την ομάδα να πετύχει τους στόχους της. Μετά την αναμέτρηση θα έχω χρόνο να μιλήσω με καλούς φίλους”, υπογράμμισε ο προπονητής Τσάμπι Αλόνσο που αγωνίστηκε με τη φανέλα της Μπάγερν από το 2014 μέχρι το 2017. Διαθέσιμος κανονικά ο εξαιρετικός Βιρτς που δεν αγωνίστηκε την προηγούμενη βδομάδα, μεσοβδόμαδα ξεκίνησε βασικός κι αντικαταστάθηκε στο 71′. Αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή για Μπελαραμπί και Σικ.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

*Πέτυχε τουλάχιστον από δύο γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

ΜΠΑΓΕΡΝ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (5-3) της Άουγκσμπουργκ. Μόλις στο 2′ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Μπερίσα, απάντησαν οι Ζοάο Κανσέλο (15′), Πάβαρ (18′, 35′) και Σανέ (45′). Ο Μπερίσα μείωσε με πέναλτι στο 60′, προτού ο Ντέιβις κάνει το 5-2 στο 74′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Καρδόνα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο μόλις στο 2′ από την Άουγκσμπουργκ στην “Allianz Arena”, γεγονός που ανάγκασε τους ποδοσφαιριστές της να πατήσουν τέρμα το γκάζι στη συνέχεια σκοράροντας πέντε γκολ. Δεν δυσκολεύτηκε η Μπάγερν να πανηγυρίσει τη νίκη στο βαυαρικό ντέρμπι και, παράλληλα, να εκμεταλλευτεί την γκέλα της Ντόρτμουντ στη “Veltins Arena”.

Με την ολοκλήρωση της 24ης αγωνιστικής βρέθηκε μόνη στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα και στο +2 από τους “κιτρινόμαυρους” τους οποίους υποδέχεται αμέσως μετά τη διακοπή για τις Εθνικές ομάδας (1/4). Οι Βαυαροί προέρχονται από τέσσερις σερί νίκες, στις οχτώ τελευταίες εκτός έδρας αγωνιστικές γνώρισαν μόλις μία ήττα από την Γκλάντμπαχ (3-2) στις 18 Φεβρουαρίου (πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες).

“Δεν έχουμε το περιθώριο να χαλαρώσουμε ούτε λεπτό”, ανέφερε ο προπονητής Νάγκελσμαν. Στην κορυφή της γραμμής κρούσης αναμένεται να βρεθεί ο Μούλερ, καθώς ο Τσούπο-Μοτίνγκ ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις στη μέση. Πιο πίσω φανέλα βασικού θα πάρουν Κομάν και Μουσιάλα.