*Φάση των “16” του Κυπέλλου Ιταλίας. Μονές αναμετρήσεις. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Ρόμα – Κρεμονέζε.

*Στο πρωτάθλημα: Λάτσιο – Τζένοα 0-1

*GG στα 12/14 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΛΑΤΣΙΟ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Κάλιαρι. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Πέδρο στο 8′. Με δέκα έπαιζαν οι φιλοξενούμενοι από το 27′ (Μακουμπού).

Άνοιξε το σκορ από νωρίς κι εκμεταλλεύτηκε σε μεγάλο βαθμό το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε λίγο πριν το ημίωρο. Η Λάτσιο επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί που έφερε απέναντι στην Κάλιαρι στο “Olimpico”, έκανε το 2Χ2 με μηδέν παθητικό, ωστόσο δεν έφτασε σε μία πειστική εμφάνιση, κάτι που οδήγησε σε αποδοκιμασίες από πλευράς των οπαδών της. “Ο κόσμος έχει δίκιο”, είπε σύμφωνα με τα ιταλικά ΜΜΕ ο πρόεδρος των “αετών”, Κλαούντιο Λοτίτο, που εμφανίζεται εξοργισμένος με τους ποδοσφαιριστές.

Στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις το συγκρότημα του Σάρι ηττήθηκε στην έδρα της Σαλερνιτάνα (2-1) στις 25 Νοεμβρίου, στις υπόλοιπες σημείωσε τρεις νίκες και μία ισοπαλία. Παραμένει αήττητο σε εννέα εντός έδρας (6-3-0), στις πέντε τελευταίες κράτησε το μηδέν. Στο κανονικό πρόγραμμα επέστρεψε ο Καζάλε, αλλά δεν πρόλαβε να συμπεριληφθεί στην αποστολή. Νοκ άουτ τέθηκαν Λουίς Αλμπέρτο και Ρομανιόλι. Αναμένονται αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα.

ΛΑΤΣΙΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΤΖΕΝΟΑ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Έμπολι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Μαλινόφσκι στο 37′, απάντησε ο Κανσελιέρι στο 67′.

Έφτασε κοντά στο 1-0 με τον Μεσίας που σημάδεψε με γυριστό σουτ τον οριζόντιο δοκάρι στο 32′, πριν ο Μαλινόφσκι ανοίξει το σκορ πέντε λεπτά αργότερα με τρομερό διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής. Πλήρωσε την αμυντική αδράνειά της στο 67′ όταν ισοφαρίστηκε με κεφαλιά του Κανσελιέρι από το ύψος της μικρής περιοχής. Άγγιξε το 2-1 επτά λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′ με τον Φίνι, ωστόσο το σουτ του πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Τους 15 βαθμούς έφτασαν οι “γκριφόνι”, καταλαμβάνουν τη 14η θέση, βρίσκονται στο -5 από τη Λάτσιο και στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη. Πανηγύρισαν μία νίκη σε τέσσερις αναμετρήσεις επί της Ελλάς Βερόνα (1-0 εντός), στις υπόλοιπες σημείωσαν μία ισοπαλία και δύο ήττες. Εκτός έδρας το συγκρότημα του Τζιλαρντίνο αγνοεί το “τρίποντο” σε έξι αναμετρήσεις (μία ισοπαλία, πέντε ήττες).