*28η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ουντινέζε – Λάτσιο 1-2

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Σημειώθηκε ισοπαλία στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια στην έδρα της Λάτσιο.

ΛΑΤΣΙΟ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-0) από την Μπάγερν Μονάχου. Σκόραραν οι Κέιν (39′, 66′) και Μούλερ (45+2′).

Νοκ άουτ από τους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ τέθηκε την προηγούμενη βδομάδα η Λάτσιο, γνωρίζοντας την ήττα από την Μπάγερν Μονάχου στην “Allianz Arena”. Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τη νίκη (1-0) που πανηγύρισε στο “Olimpico”, αντέχοντας για κάτι περισσότερο από μισή ώρα στην πίεση των γηπεδούχων. Τρίτη σερί ήττα για τους “αετούς”, τέταρτη σε πέντε αναμετρήσεις, διάστημα στο οποίο επικράτησε της Τορίνο (2-0 εκτός) στις 22 Φεβρουαρίου.

Την προηγούμενη βδομάδα στη Σέριε Α πέταξαν τρεις βαθμούς εντός έδρας με τη Μίλαν, συγκεντρώνοντας 40 βαθμούς καταλαμβάνουν την 9η θέση και βρίσκονται στο -7 από αυτές που οδηγούν στην Ευρώπη. Στις τέσσερις τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις με την Ουντινέζε αγνοούν τη νίκη (0-3-1), πανηγύρισαν την τελευταία την 1η Δεκεμβρίου 2019 (3-0).

Σύμφωνα με τα ιταλικά ΜΜΕ ο Μαουρίτσιο Σάρι πρόκειται να αποτελέσει παρελθόν από την τεχνική ηγεσία της Λάτσιο το καλοκαίρι. Ως πιθανοί αντικαταστάτες του παρουσιάζονται οι Ραφαέλε Παλαντίνο, Ιγκόρ Τούντορ, Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο και Σέρτζιο Κονσεϊσάο. Τιμωρημένοι οι Γκεντουζί, Πελεγκρίνι και Μάρουσιτς, στο βασικό σχήμα θα βρεθεί ο Ιμόμπιλε που ξεπέρασε τις ενοχλήσεις που ένιωθε.

ΛΑΤΣΙΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με τη Σαλερνιτάνα. Ο Τσάουνα έκανε το 1-0 στο 10′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Καμαρά στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Με δέκα έμεινε η Ουντινέζε στο 64′ (Εμποσελέ).

Δύο βαθμούς πέταξε στην “Dacia Arena” με την ουραγό Σαλερνιτάνα η Ουντινέζε. Βρέθηκε να κυνηγά το σκορ από νωρίς, προτού ισοφαρίσει με εκπληκτικό γκολ του Καμαρά λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Τα δεδομένα στην αναμέτρηση άλλαξαν στο 64′ όταν έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, ενώ έξι λεπτά αργότερα στάθηκε τυχερή στην προσπάθεια του Τσάουνα που βρήκε το αριστερό δοκάρι.

Τους 24 βαθμούς έφτασαν οι “τζεμπρέτε” που διατηρούνται οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Στις εννέα τελευταίες αγωνιστικές επικράτησαν μόνο της Γιουβέντους (1-0 εκτός) στις 12 Φεβρουαρίου (τέσσερις ισοπαλίες, τέσσερις ήττες). Πανηγύρισε μόλις δύο νίκες σε 18 εξόδους τους στη Σέριε Α (έξι ισοπαλίες, δέκα ήττες).

Στις δέκα τελευταίες επισκέψεις τους στην έδρα της Λάτσιο επικράτησαν στις 29 Νοεμβρίου 2020 (3-1), στις υπόλοιπες σημείωσαν τρεις ισοπαλίες, έξι ήττες. Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο Περέιρα που αναμένεται βασικός, τιμωρημένοι είναι οι Εμποσελέ και Γουάλας. Εξέτισε ο Κρίστενσεν.