Αγώνας ρεβάνς για τον α’ προκριματικό του Europa League. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα, ακολουθεί ημίωρη παράταση κι -αν χρειαστεί- πέναλτι.

* Στο πρώτο παιχνίδι (Ανόρθωση – Λάτσι 2-1): Αν και βρέθηκε απρόσμενα πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, η Ανόρθωση πίεσε κι έφτασε δίκαια στην ανατροπή απέναντι στους Αλβανούς που δεν δημιούργησαν ούτε μία μεγάλη ευκαιρία.

* Στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της Λάτσι σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε G/G & Over 2,5.

* Στα 5 τελευταία παιχνίδια της Ανόρθωσης σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε G/G.

ΛΑΤΣΙ (Αλβανία, 347)

Το γκολ που πέτυχε κόντρα στη ροή του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο στην Κύπρο επιτρέπει στη Λάτσι να κάνει όνειρα διάκρισης και πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Κι αυτό διότι μπορεί να ηττήθηκε, δεχόμενη την ανατροπή στο δεύτερο μέρος, αλλά έδειξε δείγματα ομάδας που ξέρει να αμύνεται, αλλά και να «χτυπάει» είτε μέσα από κάποια στημένη φάση, είτε στην αντεπίθεση. Η αλήθεια, πάντως, είναι ότι βάσει της εικόνας του πρώτου παιχνιδιού θα έπρεπε να έχει δεχθεί περισσότερα τέρματα.

Θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί την ατμόσφαιρα που θα δημιουργήσουν οι οπαδοί της, με τον προπονητή Μπρέγκα να ανεβάζει τους τόνους και να δηλώνει χθες στους δημοσιογράφους: «Αν ο διαιτητής δεν είχε δώσει το αστείο πέναλτι στην Ανόρθωση, δεν θα χάναμε ούτε στην Κύπρο. Είμαστε σίγουροι για τις δυνάμεις μας, έχουμε ό,τι χρειάζεται για να περάσουμε εμείς στην επόμενη φάση και θα το δείξουμε στο γήπεδο μας».

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Ανόρθωση για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε G/G & Over 2,5 (Δες το στην Interwetten).

Το Λάτσι – Ανόρθωση παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Κύπρος, 215)

Αν και ήταν εμφανώς ανώτερη σε όλα τα επίπεδα από την αντίπαλό της, η Ανόρθωση «κατάφερε» να δεχθεί γκολ σε μια ανύποπτη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο του πρώτου παιχνιδιού και βρέθηκε να «κυνηγάει» το σκορ. Μπήκε, όμως, πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και έφτασε μέσα σε οκτώ λεπτά στην ανατροπή, ενώ θα μπορούσε, αν οι παίκτες της ήταν λίγο πιο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια, να έχει σκοράρει κάλλιστα κι άλλες φορές για να κάνει πολύ πιο εύκολο το έργο της ενόψει της σημερινής ρεβάνς.

«Μπορεί να ήρθε η νίκη, αλλά το σκορ δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να μας αφήνει ικανοποιημένους, γιατί δημιουργήσαμε πολλές και καλές ευκαιρίες, αλλά δεν τις εκμεταλλευτήκαμε» ανέφερε ο Ρόνι Λέβι. Επιστρέφει στη διάθεση του ο σκόρερ Κατσαράβα (Επιθετικός), όπως και ο Εγγλέζου (Επιθετικός) που ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Εκτός, αντίθετα, έμειναν τόσο ο τραυματίας Στρούνα (Αμυντικός), όσο και ο τιμωρημένος Ντουγκλάο (Αμυντικός). Δικαίωμα συμμετοχής δεν έχουν φυσικά ούτε οι νεοαποκτηθέντες Λαβόρε και Κορχούτ, η απόκτηση των οποίων έφερε θύελλα ενθουσιασμού στις τάξεις του κόσμου.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Λάτσι για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Στα 5 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε G/G.