*Μετρούν 4/6 αναμετρήσεις με No Goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα 6 παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Μιραντές – Λας Πάλμας 3-3

ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-2 εκτός έδρας, με αντίπαλο την Ιμπίθα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 22’ ο Μπόγκους σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 51’ αποβλήθηκε ο Εσκομπάρ για το λογαριασμό της Ιμπίθα και στο 56’ ο Σάντρο Ραμίρεθ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 62’ ο Βιέρα ολοκλήρωσε την ανατροπή για τη Λας Πάλμας.

H Λας Πάλμας δυσκολεύτηκε πολύ στην έδρα της Ιμπίθα (1-2), χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στο δεύτερο μέρος για να καταφέρει να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε και έφερε το ματς γρήγορα στα μέτρα της. Η ομάδα του Γκαρθία Πιμιέντα επέστρεψε άμεσα στις επιτυχίες όσον αφορά το πρωτάθλημα, έπειτα από την ισοπαλία με τη Ράσινγκ Σανταντέρ εντός έδρας, με 1-1, αποτέλεσμα που της κόστισε τότε την πρωτιά στην κατάταξη. “Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν ρεαλιστικές πιθανότητες να αποκτηθούν άλλοι ποδοσφαιριστές”, δήλωσε για τα μεταγραφικά ο προπονητής της Λας Πάλμας. Είναι εκτός αποστολής ο Βιτόλο λόγω τραυματισμού. Σε στάδιο αποθεραπείας οι Μφούλου, Κίριαν Ροδρίγκεθ.

Λας Πάλμας Στατιστικά

*6/10 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*7/10 ματς τελευταία είχαν under 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 5/10 ματς εντός έδρας

ΜΙΡΑΝΤΕΣ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-0 εντός έδρας, εναντίον της Λούγο, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 30’ ο Ραούλ Γκαρθία σκόραρε για το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 62’ ο Ραούλ Νάβας πέτυχε δεύτερο τέρμα για τη Μιραντές και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στο 88’ αποβλήθηκε ο Μάνου Γκαρθία για τους γηπεδούχους.

Η Μιραντές είναι σε πολύ καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα, “τρέχει” ένα σημαντικό αήττητο σερί και η πορεία της είναι ανοδική. Προέρχεται από την εντός έδρας επιτυχία με αντίπαλο τη Λούγο (2-0), η οποία ήρθε σχετικά εύκολα, με ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο. Τρίτη νίκη στα πρόσφατα πέντε ματς στο πρωτάθλημα, μετρά επίσης δύο ισοπαλίες. Γενικά, το συγκρότημα του Ετσεμπερία έχει υποστεί μόλις μία ήττα στις τελευταίες δέκα αγωνιστικές. Αποκτήθηκε ο εξτρέμ Χάβι Γιαμπρές με τη μορφή δανεισμού από τη Μαγιόρκα. “Το να κερδίσουμε στην έδρα της Λας Πάλμας θα είναι μια προνομιούχος νίκη. Η ομάδα αποκτά νοοτροπία και έχουμε επίγνωση ότι πρέπει να βγάλουμε τον καλύτερο εαυτό μας”, δήλωσε ο Βάσκος τεχνικός της Μιραντές. Είναι εκτός ο μέσος Μάνου Γκαρθία, όπως και οι Σιμόν Μορένο, Σέρχιο Σάντος, Νίκο Σεράνο, Χάβι Σεράνο.