*15η αγωνιστική

*Η Λανς είναι αήττητη στις επτά τελευταίες αναμετρήσεις της με αντίπαλο την Κλερμόν (2-5-0).

*Goal/Goal ήρθαν οι πέντε πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-1 κόντρα στην Ανζέ. Προηγήθηκε με τον Σαΐντ στο 21’, έκανε το 0-2 με τον Μεδίνα στο 51’, δέχθηκε τη μείωση στο 87’.

Συνεχίζει απτόητη την πορεία της, πετάει από νίκη σε νίκη, πέρασε νικηφόρα την προηγούμενη αγωνιστική με 2-1 από την Ανζέ. Με υπομονή απ’ το ξεκίνημα, μπήκε μπροστά στο σκορ με ωραία συνεργασία, από στατική φάση έκανε το 0-2 στο δεύτερο ημίχρονο, η μείωση ήρθε στο φινάλε μετά από κόρνερ, αλλά δεν ήταν αρκετή να της στερήσει τη νίκη. Ο εξτρέμ Σαΐντ, που ξεκίνησε στην κορυφή, σκόραρε το πρώτο γκολ, το δεύτερο ήρθε από τον βασικό στόπερ Μεδίνα.

Τέταρτη διαδοχική νίκη για τη Λανς, είχαν προηγηθεί αυτές κόντρα σε Μονπελιέ (1-0), Μαρσέιγ (1-0) και Τουλούζ (3-0), με ρεκόρ 10-3-1 τα πηγαίνει περίφημα στη σεζόν, είναι 2η στη Ligue 1, στο -5 από την κορυφή, ενώ αύξησε στους πόντους την απόσταση από την 3η θέση. Μετράει το απόλυτο στο γήπεδό της (7/7), στις τέσσερις τελευταίες νίκες κράτησε απαραβίαστη την εστία της, οι τρεις πιο πρόσφατες ήρθαν 1-0 σκορ. Έχει δεχθεί 9 γκολ σε 14 αγωνιστικές, όσα και η πρωτοπόρος Παρί Σεν Ζερμέν. Τιμωρημένος ο βασικός στόπερ Αϊνταρά, παραμένουν τραυματίες ο γκολκίπερ Φαρίνες και ο δεξιός μπακ Καμπό.

ΛΑΝΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια.

*N/G τα 6/7 πρόσφατα παιχνίδια.

ΚΛΕΡΜΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μονπελιέ. Έμεινε πίσω στο σκορ με πέναλτι στο 10’, ισοφάρισε με τον Άντριτς στο 62’. Η Κλερμόν έχασε δύο πέναλτι, το πρώτο στο 41’ και το δεύτερο στο 78’.

Εξακολουθεί να κρατάει αποστάσεις από τις τελευταίες θέσεις, την περασμένη εβδομάδα παραχώρησε 1-1 με τη Μονπελιέ. Μπορεί να αισθάνεται τρομερά άτυχη που δεν έφτασε στη νίκη, υπέπεσε σε πέναλτι στο δεκάλεπτο, στη συνέχεια ανέβηκε, έφτιαξε πολλές ευκαιρίες. Κέρδισε από ένα πέναλτι σε κάθε ημίχρονο, αστόχησε σε αμφότερα (το πρώτο το έπιασε ο αντίπαλος γκολκίπερ, το δεύτερο κατέληξε στο δοκάρι). Έχασε σημαντικές ευκαιρίες στο φινάλε να πανηγυρίσει το “τρίποντο”.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία για την Κλερμόν, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 1-1 με τη Ναντ, συμπλήρωσε τετράδα αγώνων που αγνοεί τη νίκη (0-3-1), συνεχίζει να βρίσκεται στο πρώτο μισό της βαθμολογίας, με 19 βαθμούς είναι στο +8 από την τελευταία τετράδα της βαθμολογίας. Είναι αήττητη στις τέσσερις πρόσφατες εξόδους της (1-3-0), οι 5/7 φετινές ήρθαν Goal/Goal. Εξέτισε ο βασικός στόπερ Κοφριέ, επιστρέφουν και οι Γκοναλόν, Μπαϊγέ. Παραμένει εκτός ο αριστερός μπακ Μπόρχες, δεν είναι επίσης διαθέσιμοι ο αμυντικός Α. Μεντί και ο εξτρέμ Ντοσού.