*Under 2.5 ήρθαν οι 4/6 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Αζαξιό – Λανς 1-2

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 3-1 κόντρα στη Λοριάν. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 6’, ισοφάρισε με τον Σοτοκά στο 20’, έκανε την ανατροπή με τον Τομασόν στο 25’, διαμόρφωσε το 1-3 με τον Φοφανά στο 87’.

Πετάει από νίκη σε νίκη, έφτασε σε νέο “τρίποντο”, ξεπερνώντας αυτή τη φορά το εμπόδιο της Λοριάν. Άσχημη εκκίνηση, πίσω από νωρίς στο σκορ, αντέδρασε, ισοφάρισε και πέντε λεπτά αργότερα ανέτρεψε το σκορ. Διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά της στο δεύτερο 45λεπτο, δεν ένιωσε σοβαρή απειλή, “κλείδωσε” το τρίποντο με τρίτο τέρμα στο φινάλε.

Πέμπτη σερί νίκη για την ομάδα του Εζ, αύξησαν στο +5 την διαφορά από τη Μαρσέιγ, με νίκη ή ισοπαλία σήμερα κόντρα στην υποβιβασμένη εξασφαλίζει την απευθείας είσοδο στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Τελευταία αγωνιστική φιλοξενείται από την Οσέρ.

Κορυφαία έδρα με διαφορά στη Ligue 1, “τρέχει” το εντυπωσιακό 16-1-1, μοναδική ήττα το 0-1 από τη Νις. Διαθέτει, επίσης, την καλύτερη άμυνα με 28 γκολ παθητικό.

“Σειρήνες” από Ιταλία για τον πρώτο σκόρερ Οπεντά, ο οποίος βρίσκεται στο στόχαστρο της Μίλαν, με τη διοίκηση να αξιώνει τον Βέλγο φορ στα 25 εκατ. ευρώ.

Εξέτισε ο βασικός στόπερ Ντάνσο, τιμωρημένος ο δεξιός μπακ Φρανκόφσκι.

ΛΑΝΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα 12/17 τελευταία παιχνίδια.

*Over 2.5 τα 6/7 πρόσφατα παιχνίδια.

ΑΖΑΞΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 5-0 από τη Ρεν. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 14’, δέχθηκε το 0-2 στο 31’, το 0-3 στο 37’, το 0-4 στο 40’ και το 0-5 στο 71’. Η Αζαξιό έπαιξε με δέκα παίκτες απ’ το 63’.

Υπέστη νέα βαριά ήττα την περασμένη εβδομάδα, έχασε από τη Ρεν με 5-0 στην Κορσική. “Κομπάρσος” στο παιχνίδι, δεν κατάφερε να αντισταθεί στην αντίπαλο, όλα είχαν κριθεί απ’ το πρώτο ημίχρονο (0-4). Διαδικαστικού χαρακτήρα το δεύτερο μέρος, τελείωσε το ματς με αριθμητικό μειονέκτημα, δίκαια το σκορ έφτασε σε υψηλά επίπεδα για την ομάδα της Βρετάνης. Τελείωσε το ματς χωρίς τελική στην εστία.

“Περιμέναμε μια δύσκολη σεζόν, αλλά όχι σε αυτό το βαθμό. Μας λείπουν πολλά πράγματα, υστερούμε σε πολλά πράγματα από τις περισσότερες ομάδες της κατηγορίας”, είπε φανερά απογοητευμένος ο κόουτς Πανταλονί.

Δεύτερη διαδοχική ήττα για την ομάδα της Κορσικής, είχε προηγηθεί η “πεντάρα” από την Παρί Σεν Ζερμέν, πορεύεται χωρίς νίκη εδώ και 11 αγωνιστικές (0-2-9), στις εννιά εξ αυτών έμεινε άσφαιρη. Στο 3-2-13 το εκτός έδρας ρεκόρ της, ηττήθηκε στις 9/10 πρόσφατες εξόδους της, στις οκτώ δέχθηκε από 2+ γκολ.

Τιμωρημένος ο αριστερός μπακ Αλφόνς και δεύτερο παιχνίδι ο χαφ Μανγκανί, συνεχίζει με πολλές απουσίες. Επανέρχονται ο αναπληρωματικός γκολκίπερ Σολακαρό και ο χαφ Μαρσετί.