*Ο νυν τεχνικός του Ιωνικού, Μιχάλης Γρηγορίου, διετέλεσε προπονητής της Λαμίας από το Δεκέμβριο του 2020 μέχρι και το Μάρτιο του 2022, όταν και αποτέλεσε παρελθόν.

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Ιωνικός – Λαμία 1-1

ΛΑΜΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-2 επί του Απόλλωνα Παραλιμνίου, για το κύπελλο. Βρέθηκε πίσω στο όγδοο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή πριν το ημίχρονο με τους Ασκόφσκι (20′), Πάβλοβετς (25′) και Τζελίδη (αυτ. 39′). Δέχθηκε τη μείωση στο 86′, για να βρει και πάλι δίχτυα στις καθυστερήσεις με τον Τσιλούλη.

Για δεύτερη διαδοχική σεζόν και τέταρτη συνολικά στην ιστορία της, η Λαμία θα δώσει το παρόν στα ημιτελικά του κυπέλλου. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Σάββα Παντελίδη υποδέχθηκε τον Απόλλωνα Παραλιμνίου, του οποίου και επικράτησε με 4-2.

Παρότι μπήκε δυναμικά και είχε δοκάρι στο ξεκίνημα, λίγο αργότερα είδε τον αντίπαλο της να παίρνει τα ηνία στο παιχνίδι. Έδειξε ωστόσο αρκετή ψυχραιμία και είχε τη συγκέντρωση για να κάνει την ανατροπή πριν την ανάπαυλα, πετυχαίνοντας τρία τέρματα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τη Λαμία να κάνει σωστή διαχείριση. Δέχθηκε ωστόσο και δεύτερο τέρμα προς το φινάλε, πριν μειώσει στις καθυστερήσεις, για το τελικό αποτέλεσμα.

Αποτέλεσμα που σε συνδυασμό με το 1-2 των Σερρών, εξασφάλισε στη Λαμία το εισιτήριο για την ημιτελική φάση, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ. Σε ότι αφορά τα του πρωταθλήματος τώρα, έρχεται από το εκτός 0-0 με το Λεβαδειακό, φτάνοντας τις 13 διαδοχικές αγωνιστικές χωρίς τρίποντο (0-6-7). Κάπως έτσι, βρίσκεται στην προτελευταία θέση με μόλις δώδεκα βαθμούς. Μόλις μια νίκη στα εννέα φετινά εντός της (1-4-4).

Προχώρησε σε μια πολύ σπουδαία μεταγραφική κίνηση, με την απόκτηση του 35χρονου εξτρέμ Ζόραν Τόσιτς, ο οποίος είχε μείνει ελεύθερος από την Τόμπολ Κοστάναι. Δεν βρίσκεται ωστόσο στην αποστολή για το σημερινό παιχνίδι.

Λαμία Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΙΩΝΙΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την ΑΕΚ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Σεμπά στο 38ο λεπτό, δέχθηκε εν τέλει την ανατροπή στα τελευταία λεπτά (82′, 90’+2).

Από το κακό στο χειρότερο εξελίσσονται για την ώρα τα πράγματα για τον Ιωνικό. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, υποδέχθηκε την ΑΕΚ, από την οποία και ηττήθηκε με 1-2.

Ανώτερος σε γενικές γραμμές στο πρώτο ημίχρονο, έκλεισε καλά τους χώρους για την εστία του Χουτεσιώτη και ήταν αυτός που δημιούργησε ευκαιρίες. Είδε να ακυρώνεται τέρμα του, πέντε λεπτά αργότερα είχε δοκάρι, δεν τα παράτησε και κατάφερε να προηγηθεί στο 38ο λεπτό. Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία και λίγο ήθελε να ισοφαρίσει στο 56ο λεπτό, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Δεν ήταν ικανός ο Ιωνικός να ακολουθήσει το ρυθμό της αντιπάλου του, όμως παρότι έδειχνε να αντέχει στην πίεση, εν τέλει λύγισε και δέχθηκε την ανατροπή με δυο τέρματα στο φινάλε.

Πέμπτη διαδοχική του ήττα, έφτασε τα οκτώ σερί παιχνίδια χωρίς τρίποντο (0-1-7), γεγονός που έφερε την απομάκρυνση του Δημήτρη Σπανού από την τεχνική ηγεσία, μετά από 2,5 χρόνια παρουσίας σε αυτή, όταν και αυτός που επανέφερε την ομάδα στην πρώτη κατηγορία ύστερα από 14 χρόνιας απουσίας. Αντικαταστάτης του, ο 49χρονος Μιχάλης Γρηγορίου, που θα κάνει ντεμπούτο σήμερα κόντρα στην πρώην ομάδα του, από την οποία αποχώρησε τον περασμένο Μάρτιο.

Σταθερά στην τελευταία θέση της κατάταξης ο Ιωνικός, έχοντας συγκεντρώσει μόλις οκτώ βαθμούς μέχρι τώρα, όντας στο -4 από τη σημερινή του αντίπαλο. Γνώρισε την ήττα στις οκτώ από τις εννέα φετινές του εξόδους.