*2η αγωνιστική.

*Μόλις δύο φορές έχασε ο Άρης στα τελευταία 13 ματς κόντρα στη Λαμία ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (5-6-2).

*Δε σκόραρε η Λαμία στα τελευταία 5/6 ματς εναντίον του Άρη ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (στο 90λεπτο).

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΛΑΜΙΑ

Προηγούμενο ματς: Eκτός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στον Βόλο. Το 0-1 ο Καρλίτος στο 55’ με πέναλτι, ισοφάρισε ο Σιέλης στο 59’. Το 1-2 ο Σλίβκα στο 61’, το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στο 90’ με μακρινό σουτ του Άλχο. Καλύτερη η Λαμία στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα.

Θα μπορούσε να κερδίσει στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος, έκανε καλή εμφάνιση, ήταν ανώτερη απ’ τον αντίπαλο. Καλύτεροι οι Φθιώτες στο πρώτο ημίχρονο, είχαν δοκάρι και πατούσαν πολύ καλύτερα απ’ τον Βόλο. Στο δεύτερο μέρος προηγήθηκαν με πέναλτι (ανύπαρκτο), οι Θεσσαλοί ισοφάρισαν άμεσα από στατική φάση, αλλά η Λαμία πήρε άμεσα εκ νέου το προβάδισμα. Κρατούσε το 2-1 μέχρι το φινάλε, έδειχνε ικανή να κερδίσει, αλλά ο Νάγκι δέχτηκε ένα γκολ που μπορούσε να αποσοβήσει στο 90’.

«Ο βαθμός ετοιμότητας των ομάδων δεν είναι ακόμη εκεί που πρέπει να είναι αλλά σήμερα νομίζω πως πετάξαμε μια μεγάλη ευκαιρία να πάρουμε ένα τρίποντο. Τα παιδιά έκαναν μεγάλη προσπάθεια, ήταν πειθαρχημένοι, ήταν πιστοί στο πλάνο για πολύ μεγάλο διάστημα του αγώνα. Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών μου», είπε ο κόουτς Βόκολος. Η ομάδα του έδειξε καλά στοιχεία, πήρε πολλές βοήθειες απ’ τον Καρλίτος, ο οποίος μπορεί να δείχνει εκτός φόρμας, αλλά διαθέτει την ποιότητα για να κάνει τη διαφορά σ’ αυτό το επίπεδο.

ΛΑΜΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*3/5 Under 2.5 σε φιλικά και επίσημα.

*3/5 NG σε φιλικά και επίσημα.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΡΗΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 κόντρα στον ΟΦΗ. Το 1-0 ο Ντίκο στο 17’, το 2-0 έκανε ο Τοράρινσον στο 38’. Μείωσε ο Λορέν Μορόν στο 40’, ισοφάρισε ο Φαμπιάνο στο 64’. Το τελικό 3-2 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις απ’ τον Νέιρα.

Τίποτα δεν πάει καλά για τον Άρη, που μετά τον οδυνηρό αποκλεισμό της Ευρώπης κόντρα στην Ντιναμό Κιέβου, έκανε πρεμιέρα με ήττα στο εκτός έδρας ματς της περασμένης εβδομάδας με τον ΟΦΗ. Ο αντίπαλος ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός στο πρώτο ημίχρονο, σκόραρε δύο φορές σε λίγες τελικές προσπάθειες, ο Άρης στάθηκε τυχερός στο δοκάρι του Πάλμα, μείωσε με ωραίο γκολ λίγο πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος οι Θεσσαλονικείς ήταν πιεστικοί, ισοφάρισαν από στατική φάση και είχαν δεύτερο δοκάρι για την ανατροπή, ο ΟΦΗ πήρε βοήθειες απ’ τους παίκτες που ήρθαν απ’ τον πάγκο και βρήκε το τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις.

Έβγαλε κόπωση η ομάδα του Τερζή, ωστόσο εκτός αυτού, έγινε εμφανές ότι έχει αρκετά ζητήματα στην άμυνα, όπως και στις επιστροφές. «Αυτή την εβδομάδα δουλέψαμε καλά, ενώ κάποιους παίκτες τους ξεκουράσαμε μετά τα δύο απανωτά παιχνίδια και τα συνεχή ταξίδια. Έχουμε έρθει σε καλό σημείο πλέον. Ειδικότερα αυτή την εβδομάδα δουλέψαμε στις τελικές, καθώς εκεί εντοπίσαμε πρόβλημα στις προηγούμενες αναμετρήσεις. Θέλουμε να είμαστε πιο εύστοχοι, για να έχουμε το εύκολο γκολ», είπε ο Έλληνας κόουτς.

Πλέον μπαίνει άμεσα πίεση στην ομάδα του, που οφείλει σήμερα να κερδίσει και να ηρεμήσει το κλίμα. Καλείται πλέον να προχωρήσει χωρίς τον κομβικό Πάλμα, ο οποίος πωλήθηκε έναντι περίπου 4 εκ. ευρώ στη Σέλτικ, με τον Τερζή να αναφέρει: «Υπάρχουν παίκτες που μπορούν να αναπληρώσουν την απουσία του». Διαθέσιμος ο στόπερ Μπράμπετς, λογικά θα είναι βασικός, μπήκε στην αποστολή ο γκολκίπερ Κουέστα, αλλά δεν είναι βέβαιο ότι θα παίξει. Εκτός ο χαφ Ζουλ, εκεί θα παίξουν Τζούρασεκ, Νταρίντα, Ρουπ.