21η αγωνιστική

*Με n/g ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΑΒΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία χωρίς τέρματα απέναντι στην Καέν, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Παθητικός ο ρόλος της καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, επέτρεψε πολλές τελικές προσπάθειες στους γηπεδούχους, με την ίδια να μην απειλεί ούτε στο ελάχιστο. Στάθηκε τυχερή, κράτησε ανέπαφη την εστία της και το 0-0 έμεινε μοιραία μέχρι τέλους.

Δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς ήττα για τη Λαβάλ (1-1-0)στο πρωτάθλημα. Βρίσκεται στη 14η θέση της βαθμολογίας, στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού και τη 17η Ροντέζ. Εξαιρετική το τελευταίο διάστημα στο “Francis-Le Basser”, μετράει 4 νίκες στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος, με τις τρεις από αυτές να συνδυάζονται με over2.5 γκολ.

Εκτός οι Ενσιμπά, Μαζιοτί, Μπαλντέ και Ντιό.

ΛΑΒΑΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος.

*N/g στα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος.

ΝΤΙΖΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 0-3 από την Μπορντό, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Δέχτηκε το 0-1 στο 12ο λεπτό, σε ένα 1ο ημίχρονο όπου ήταν καλύτερη, αλλά δεν έβρσικε τον τρόπο να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων. Η Μπορντό μπήκε δυνατά στο β’ μέρος και με δύο γκολ σε πέντε λεπτά “κλείδωσε” τη νίκη (56′, 60′). Το υπόλοιπο παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι τέλους.

Επιστροφή στις ήττες για την Ντιζόν μετά τη νίκη-ανάση με 2-1 απέναντι στη Βαλενσιέν. Βρίσκεται στη 16η θέση της βαθμολογίας, στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού και τη 17η Ροντέζ. Διαθέτει μία από τις χειρότερες εκτός έδρας επιδόσεις στο πρωτάθλημα (1-2-6), αντιμετωπίζοντας σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, με 7 γκολ ενεργητικό σε 9 αγώνες.

Έκανε ένα ξεκαθάρισμα στο ρόστερ, με αποχωρήσεις παικτών που δεν είχαν θέση στο αγωνιστικό πλάνο. Τραυματίες οι Ενγκουγιαμσά, Ετογκά, Ροκιά και Ροτσέ. Επέστρεψε από την τιμωρία του ο πρώτος της σκόρερ, Λε Μπιάν.