4η αγωνιστική.

ΛΑ ΚΟΡΟΥΝΙΑ

Σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Λα Κορούνια παραχώρησε εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Τενερίφη. Ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί μ’ ένα ανύπαρκτο πέναλτι στο 15’ (0-1) και δεν απειλήθηκε καθόλου από την αντίπαλο στο πρώτο ημίχρονο. Διαφορετική εικόνα στην επανάληψη, πιέστηκε και γλύτωσε σε 2-3 περιπτώσεις την ισοφάριση, η οποία ήρθε στο 53’ (1-1). Στη συνέχεια κινδύνεψε να δεχθεί την ανατροπή, σε μια ανύποπτη στιγμή έκανε το 1-2 στις καθυστερήσεις (92’), ήταν κοντά στη νίκη, αλλά από ένα στημένο στην εκπνοή δέχθηκε ξανά την ισοφάριση (2-2 στο 94’).

Παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα η Λα Κορούνια, μετρώντας μια ισοπαλία στην πρεμιέρα με την Αλμπαθέτε (1-1) και μια νίκη επί της Εξτρεμαδούρα (0-1), αμφότερα εκτός έδρας. Απόψε, δίνει το πρώτο παιχνίδι στο «Ριαθόρ» και ευελπιστεί να επανέλθει στις νίκες, απέναντι στη Σπόρτινγκ Χιχόν, η οποία έχει τον ίδιο στόχο με αυτήν, την άνοδο στην Πριμέρα.

Εξέτισε ο Κρον Ντέλι (Μέσος, 1, 0), επιστρέφει και ο Φέντε Καρτάμπια (Μέσος), δεν είχε κάτι σοβαρό ο Κάρλες Χιλ (Μέσος, 2, 0) και βρίσκεται κανονικά στην αποστολή. Εκτός αποστολής έμειναν οι τραυματίες Μπόρχα Βάγιε (Μέσος, 3, 1) και Κίκε (Επιθετικός, 3, 1), με την εθνική Βενεζουέλας απουσιάζει ο Σάντος (Επιθετικός, 1, ο).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Τενερίφη.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τέσσερα απ’ τα πέντε πρόσφατα παιχνίδια της Λα Κορούνια. (δες το στον Stoiximan)

Δείτε τα προγνωστικά Ισπανίας (Κλικ Εδώ)

Το Λα Κορούνια – Σπόρτινγκ Χιχόν παίζει στον Stoiximan

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΧΙΧΟΝ

Από την άλλη πλευρά, η Σπόρτινγκ Χιχόν εκμεταλλεύτηκε για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική την έδρα της, κερδίζοντας με το καθαρό 2-0 την Εξτρεμαδούρα. Ανώτερη σε όλα τα επίπεδα από την αντίπαλο, δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου από την αντίπαλο, έχασε πολλές ευκαιρίες να προηγηθεί νωρίς, απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 62’, προηγήθηκε με πέναλτι στο 73’ (1-0), όλα ήταν εύκολα μετά γι’ αυτήν, κλειδώνοντας την νίκη με δεύτερο τέρμα στο 87’ της συνάντησης (2-0).

Δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη για τη Σπόρτινγκ Χιχόν, μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε επί της Ταραγόνα (2-0), παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα, μετρώντας και μια ισοπαλία στην πρεμιέρα με την Αλκορκόν (1-1 εκτός έδρας). Δύσκολη η αποστολή της στο «Ριαθόρ», θα προσπαθήσει να διατηρήσει το αήττητο σερί της, ώστε να παραμένει στα υψηλά στρώματα της κατάταξης. Παραμένουν εκτός αποστολής οι Νομπλέχας (Αμυντικός, Βαγιεκάνο), Ντάνι Μαρτίν (Τερματοφύλακας), Μπλάκμαν (Επιθετικός), Τραβέρ (Επιθετικός) και Ίσμα Σέρο (Επιθετικός), με την εθνική Φινλανδίας λείπει ο Λουντ (Μέσος, 2, 1). Επιστρέφει ο Κανέγια (Αμυντικός).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Εξτρεμαδούρα.

Στατιστικό: Under 2.5 και 2-3 γκολ τα τρία φετινά παιχνίδια της Χιχόν στο πρωτάθλημα.