*Μετρούν 4/5 αναμετρήσεις με g/g τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* 3/5 παιχνίδια έληξαν με over 2.5 γκολ.

*  Η προϊστορία των δυο ομάδων (3-2-0) υπέρ της Λα Εκιδάδ.

ΛΑ ΕΚΙΔΑΔ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη αναδείχθηκε εκτός έδρας 1-1 με την Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν. Το σκορ άνοιξε στο 9΄ ο Μονσάλβε για τους γηπεδούχους γράφοντας το 1-0,  με το σκορ αυτό οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη η ομάδα της Εκιδάδ βρήκε την απάντηση και σκόραρε με τον Σάμπαγκ στο 57’ για το τελικό 1-1.

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι απέναντι στην Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν ήρθε και ισοπαλία με 1-1 και κάπως έτσι οι δυο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις. Είχε προηγηθεί η ματσάρα με την Πατριότας και η νίκη με 4-3 (εντός έδρας). Για το παιχνίδι με την Αμέρικα δεν προκύπτουν προβλήματα τραυματισμών και Γκαρσία έχει όλους του παίχτες ετοιμοπόλεμους.

Λα Εκιδάδ Στατιστικά

*3/5 αναμετρήσεις τελευταία με g/g.

*3/5 παιχνίδια έληξαν με under 2.5 γκολ.

ΑΜΕΡΙΚΑ ΝΤΕ ΚΑΛΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Νίκη εντός έδρας με 2-0 για την Αμέρικα Ντε Κάλι για την 6η αγωνιστική του Κλαουζούρα απεναντι στην Αγκουίλας. Τα γκολ της αναμέτρησης ο Πένα και ο Χερνάντεζ στο 18΄ και στο 42΄ αντίστοιχα. Σκορ ημιχρόνου 2-0 που ήτανε και το τελικό σκορ.

Άνετη σχετικά και επαγγελματική νίκη για την Αμέρικα αφού τελείωσε κάθε αμφιβολία για τον νικητή από το ημίχρονο αφού προηγούταν ήδη με 2-0. Ρόλο έπαιξε σίγουρα η αποβολή του τερματοφύλακα της Ανγκουίλας στο 13’. Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε μια συντήρηση από πλευράς Αμέρικα με τον τεχνικό της ομάδας τον Γκιμαράες να κάνει αλλαγές ώστε να πάρουν ανάσες κάποιοι βασικοί του παίχτες.