*Τρίτος γύρος για τα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 στη ζώνη της Αφρικής. Σε αυτή τη φάση των προκριματικών συμμετέχουν 20 ομάδες, οι οποίες είναι χωρισμένες σε πέντε γκρουπ των τεσσάρων. Όποια ομάδα τερματίσει στην πρώτη θέση του κάθε ομίλου θα πάρει και την πρόκριση για τα τελικά.

*Πρώτος όμιλος: Τυνησία 9β. (3 αγ.), Λ.Δ. Κονγκό 6β. (3 αγ.), Γουϊνέα 3β. (3 αγ.), Λιβύη 3β. (3 αγ.)

Λ.Δ. ΚΟΝΓΚΟ

Πρώτη απώλεια βαθμών για την Λ.Δ. Κονγκό, στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Μετά τις νίκες επί των Λιβύης (4-0) και Γουϊνέας (1-2), η ομάδα του Φλορέν Ιμπενγκέ φιλοξενήθηκε από την Τυνησία, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 2-1. Το μοναδικό τέρμα από πλευράς φιλοξενούμενων, σημείωσε στο 43ο λεπτό ο Μπακαμπού, ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 1-1 για την ομάδα του. Μετά και από αυτή την ήττα της, βρίσκεται στην δεύτερη θέση με έξι βαθμούς, τρεις λιγότερους από την πρωτοπόρο Τυνησία.

“Στόχος είναι η πρώτη θέση. Για την ώρα είμαστε δεύτεροι, όμως υπάρχουν ακόμη τρία παιχνίδια μέχρι το τέλος των ομίλων. Τίποτα δεν έχει χαθεί ακόμη. Κρατάμε τις τύχες μας στα χέρια μας. Εάν κερδίσουμε την Τυνησία σήμερα, παίρνουμε και πάλι την πρωτοπορία στον όμιλο”, δήλωσε ο Φλορέν Ιμπενγκέ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Τυνησία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Στατιστικό: G/G τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (δες το στον Stoiximan)

Το Λ.Δ. Κονγκό – Τυνησία παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Μουντιάλ 2018 (Κλικ Εδώ)

ΤΥΝΗΣΙΑ

Το απόλυτο έχει η Τυνησία σε τρία παιχνίδια για τους ομίλους των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετρώντας ισάριθμες νίκες. Μετά τις νίκες κόντρα σε Γουϊνέα (2-0) και Λιβύη (0-1), η ομάδα του Ναμπίλ Μααλούλ φιλοξένησε την Λ.Δ. Κονγκό κόντρα στην οποία κατάφερε να προηγηθεί με το πέναλτι του Μαριά στο 18ο λεπτό. Ωστόσο, αν και δέχθηκε την ισοφάριση στο 43′, στα πρώτα λεπτά της επανάληψης πήρε και πάλι τα ηνία, με τον Χαλαλί στο 47′ να διαμορφώνει το τελικό 2-1. Έφτασε έτσι τους εννέα βαθμούς και είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, όντας τρεις βαθμούς πάνω από την σημερινή του αντίπαλο.

“Η αλήθεια είναι πως κάναμε πολλές ευκαιρίες στο παιχνίδι, πετυχαίνοντας όμως μόλις δυο τέρματα. Τώρα είμαστε πρώτοι και πρέπει να πάρουμε κάτι θετικό από το σημερινό παιχνίδι”, δήλωσε ο κόουτς Ναμπίλ Μααλούλ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Λ.Δ. Κονγκό για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.