23η αγωνιστική

*Με 2-3 Goals ολοκληρώθηκαν τα οκτώ τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων για το πρωτάθλημα, ανεξαρτήτου έδρας.

*Στον πρώτο γύρο: Μίτο – Κυότο Σάνγκα 1-2

ΚΥΟΤΟ ΣΑΝΓΚΑ

Μακριά από τους τρεις βαθμούς της νίκης παραμένει εδώ και τέσσερις αγωνιστικές η Κύοτο Σάνγκα, μετρώντας μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Το περασμένο Σάββατο, είδε το ματς με την Φουκουόκα να αναβάλλεται λόγω της δυνατής βροχής, η οποία έπληττε την περιοχή. Στο τελευταίο παιχνίδι της, η ομάδα του Τανακόρι Νουνόμπε φιλοξενήθηκε από την Βέντφορετ Κόφου, στην έδρα της οποίας κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Παρότι προηγήθηκε με το τέρμα του Φουκουόκα στο 16′, τέσσερα λεπτά μετά δέχθηκε την ισοφάριση, για το τελικό αποτέλεσμα.

Πρώτος βαθμός μετά από τρεις διαδοχικές ήττες που υπέστη από τις Ματσουμότο Γιαμάγκα (0-1 εντός), Τόκυο Βέρντι (3-1 εκτός) και Ομίγια (0-3 εντός). Παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία, ούσα και στην 22η και τελευταία θέση με 16 συνολικά βαθμούς με ματς λιγότερο. Με 18 τέρματα ενεργητικό, έχει τη δεύτερη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας. Πανηγύρισε μόλις ένα βαθμό στα οκτώ τελευταία εντός της.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Βέντφορετ Κόφου για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: 2-3 Goals τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες το στον Stoiximan)

Το Κυότο Σάνγκα – Μίτο παίζει στον Stoiximan

ΜΙΤΟ

Αήττητη παραμένει εδώ και τρία παιχνίδια η Μίτο, η οποία μετράει δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Σιγκετόσι Σουσούμου έπαιξε με την Καματαμάρε Σανούκι, εντός έδρας, την οποία και συνέτριψε με το εντυπωσιακό 5-0. Οι Ίτο (1′), Ζέφερσον Μπαϊάνο (33′) και Κουροκάβα (45′) έβαλαν μπροστά στο σκορ την ομάδα του με προβάδισμα ασφαλείας από το πρώτο μέρος, με τα τέρματα των Κοζίμα (68′) και Κιμούρα (75′) στην επανάληψη να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

Με τη νίκη της αυτή, έφτασε τους 28 βαθμούς και είναι στην 14η θέση, μαζί με τις Τοκουσίμα και Σίμπα Τζεφ, οι οποίες έχουν και από ένα ματς περισσότερο. Στους δέκα η διαφορά της τόσο από τα πλέι οφ, όσο και από την επικίνδυνη ζώνη. Έμεινε αήττητη στις τρεις τελευταίες εξόδους της, μετρώντας δυο νίκες και μια ισοπαλία. Σε αγωνιστικό επίπεδο, εξέτισε την τιμωρία του ο Ντιέγκο (ΑΜ 16/0).

Την περασμένη Τετάρτη, φιλοξενήθηκε από την Καβασάκι, για την φάση των 32 του κυπέλλου Ιαπωνίας. Μετά το μεταξύ τους 1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, εκεί όπου η Καβασάκι ήταν πιο εύστοχη και πήρε την πρόκριση για τον τέταρτο γύρο.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Καβασάκι για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, ανεξάρτητα από την διοργάνωση.