*Στην κανονική διάρκεια: Ίλβες – ΚΤ 1-0 και ΚΤ – Ίλβες 0-0

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Αήττητο δέκα αγώνων τρέχει η Ίλβες απέναντι στην ΚΤ (0-3-7).

Δείτε τα Προγνωστικά Φινλανδίας

ΚΤ

Προηγούμενο ματς: Έχασε ακόμη ένα παιχνίδι της με 2-1, τούτη την φορά στο εκτός έδρας με αντίπαλο την Λάχτι για την πρεμιέρα των πλέι οφ υποβιβασμού. Προηγήθηκε με τον Μίκα στο 15′, αλλά η απάντηση της αντιπάλου ήταν άμεση. Αρχικά, ισοφάρισε στο 19′ και πέντε λεπτά αργότερα το γύρισε (24′).

Ήταν πολύ σημαντικό το παιχνίδι με αντίπαλο την Λάχτι στην πρεμιέρα αλλά εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων και ηττήθηκε για ακόμη μια φορά με 2-1. Αυτή ήταν και η τέταρτη σερί ήττα για την Κότκα με αυτό το σκορ, δείγμα πως χάνει στις λεπτομέρειες στην πλειονότητα των περιπτώσεων. Ματς της χρονιάς χαρακτηρίζεται το σημερινό, αφού βρίσκεται στο -1 από την Ίλβες και την απευθείας σωτηρία. Τραυματίες οι Λακσόνεν και Ραουιτόλα.

ΚΤ Στατιστικά

*Τα έξι τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*Βρέθηκε να χάνει στα 7/8 τελευταία πρώτα ημίχρονα

ΙΛΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Έδειξε χαρακτήρα και πήρε τον βαθμό στην έδρα της Χάκα μετά και το τελικό 2-2 της περασμένης αγωνιστικής. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 12′, ενώ στο 35′ τα πράγματα έγιναν χειρότερα και δέχτηκε δεύτερο γκολ. Μείωσε στο 87′ και δεν το παράτησε, καθώς στις καθυστερήσεις έφερε το παιχνίδι στα ίσα (90+4′).

Δύο διαφορετικά πρόσωπα έδειξε η Ίλβες στο παιχνίδι με την Χάκα. Στο πρώτο μέρος δεν εμφανίστηκε στο γήπεδο και ήταν θεατής του αγώνα, αλλά στην επανάληψη ανέβασε ρυθμούς και έδειξε πως έχει δυνατότητες, φτάνοντας στην ισοφάριση. Καταστροφικό καλοκαίρι για την Ίλβες, που έχει μόλις μία νίκη στα τελευταία 15 παιχνίδια (1-7-7) και βρίσκεται μόλις στο +1 από την σημερινή της αντίπαλο και την θέση που οδηγεί στα πλέι άουτ. Μέσα σε όλα τα άλλα, έχει και τον τελικό κυπέλλου απέναντι στην Χόνκα το ερχόμενο Σάββατο. Πάγιος απών ο μέσος Αρίφι.