3η αγωνιστική (Βόρειος Όμιλος)

*Η αναμέτρηση διεξάγεται με περιορισμένο αριθμό θεατών στις κερκίδες.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που οι δυο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες.

ΞΑΝΘΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Στο βαθμό της ισοπαλίας αρκέστηκε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος η Ξάνθη. Για την πρώτη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από τον Πιερικό, με τον οποίο και έμεινε στο 1-1. Μπήκε δυναμικά και κατάφερε να πάρει σχετικά νωρίς το προβάδισμα με μια εκτέλεση πέναλτι, ωστόσο στην πορεία δεν έδειξε ικανή για να κρατήσει το υπέρ της σκορ μέχρι τέλους, δεχόμενη την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά.

Αποτέλεσμα αρνητικό, κόντρα σε έναν αντίπαλο που υστερεί σε ποιότητα μεταξύ τους και σε συνδυασμό με τον αποκλεισμό στο κύπελλο από τον Ιωνικό (1-2 εντός), έφερε την απομάκρυνση του Ζάιμε Μονρόι από την τεχνική ηγεσία. Αντικαταστάτης του είναι ο Νίκος Κεχαγιάς, με τον Βολιώτη τεχνικό να διανύει την τρίτη θητεία του στον πάγκο της (2005-2008, 2011-2012). Αμφίβολοι οι τρεις πορτιέρο Πολ Ίτσο, Αστέρης Γιακουμής και Λάζαρος Ηλιόπουλος, γεγονός που “πονοκεφαλιάζει” τον Κεχαγιά.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τον Πιερικό, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με το πέναλτι του Διαμαντόπουλου στο 23′, για να δεχθεί εν τέλει την ισοφάριση δέκα λεπτά πριν το φινάλε.

Ξάνθη Στατιστικά

*Με 2-3 Goals ολοκληρώθηκαν τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της. (δες το στην Betshop)

*Με 2-3 Goals ολοκληρώθηκαν τα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Από την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα προέρχεται από την πλευρά του, ο Θεσπρωτός. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα υποδέχθηκε τον Πιερικό, του οποίου και επικράτησε με 1-0. Μπήκε δυναμικά και προηγήθηκε από το σημείο του πέναλτι, ενώ παρότι δέχθηκε αρκετή πίεση, κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ, μέχρι και το τελικό σφύριγμα.

Ιστορική νίκη για την ομάδα της Ηγουμενίτσας, καθώς ήταν η πρώτη που πετυχαίνει στην κατηγορία, έχοντας προηγηθεί η ήττα της πρεμιέρας από την Αναγέννηση Καρδίτσας (1-0 εκτός). Ταξίδεψε με απουσίες, καθώς δεν υπολογίζονται οι Ζιώγας, Ραμίρεζ, Βασιλάκης, Σουμάχ και Διγκόζης, όπως επίσης και οι Μπίκας, Κολτσίδας και Σβι που ακολουθούν πρόγραμμα αποθεραπείας. Δυο από τους πρώτους πέντε βρέθηκαν θετικοί στον covid-19.

Στην αποστολή συμμετέχουν οι Κίναλης, Δ. Παππάς, Ψωμιάδης, Σταυρίδης, Βαταμίδης, Βαλιέντε, Ντ’Αλέσιο, Γώγος, Γκανσιέρ, Κωνσταντίνου, Σαραντίδης, Πατσέκο, Πούφλης, Λύγκας, Ρομέρο, Στεργίου, Β. Παππάς.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί του Πιερικού, για το πρωτάθλημα. Το εύστοχο πέναλτι του Σαραντίδη στο 18ο λεπτό, έκρινε και την αναμέτρηση.