*Από 11 σερί νίκες επί της Ξάνθης προέρχεται ο Ολυμπιακός ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Στις 10 σημείωσε τουλάχιστον 2 γκολ, συνολικά σκόραρε 28 φορές!

ΞΑΝΘΗ

Πραγματοποιώντας μια εμφάνιση εξ ολοκλήρου αντίθεση μ’ εκείνη της πρεμιέρας κόντρα στη Λαμία (0-0 εντός), η Ξάνθη πέρασε πολύ εύκολα απ’ την έδρα του Πλατανιά πριν από δύο εβδομάδες. Έπαιξε καταπληκτικό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο, σκόραρε δύο πανέμορφα γκολ με τους Μπρίτο και Γέντριτσεκ και έφυγε απόλυτα δίκαια νικήτρια απ’ την Κρήτη. Ειδικά το δεύτερο τέρμα, ήρθε έπειτα από συνεργασία που θύμισε ομάδα υψηλού επιπέδου και έδειξε ότι οι Θρακιώτες διαθέτουν ποιότητα για να αποδώσουν όμορφο ποδόσφαιρο.

«Θεωρώ ότι κάναμε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, παίξαμε με έναν πολύ καλό τρόπο και έτσι πρέπει να συνεχίσουμε στο πρωτάθλημα. Σίγουρα στο δεύτερο ημίχρονο δεν καταφέραμε να έχουμε την κατοχή έτσι όπως είχαμε σχεδιάσει, αλλά καταφέραμε να είμαστε ανταγωνιστικοί όπως θέλαμε. Αυτό που καταφέραμε ήταν να βρούμε κενούς χώρους στο πρώτο ημίχρονο και ακόμα αυτό που πετύχαμε ήταν να κρατήσουμε τον αντίπαλο μακριά από κάποιο γκολ και παίξαμε πολύ καλά από τα άκρα», επεσήμανε ο Ράσταβατς, που ισχυροποίησε τη θέση του στον πάγκο της Ξάνθης μετά απ’ αυτή την επιτυχία. Στην αποστολή για πρώτη φορά φέτος ο χαφ Ρότσε, χωρίς προβλήματα οι Θρακιώτες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 0-2 για την Ξάνθη κόντρα στον Πλατανιά.

Στατιστικό: 2/2 NG μετράει η Ξάνθη (παίξτο στον Stoiximan).

Το Ξάνθη – Ολυμπιακός παίζει στον Stoiximan

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Μπορεί να δυσκολεύτηκε υπέρ το δέον, όμως ο Ολυμπιακός έκανε το 2/2 πριν από δύο εβδομάδες κόντρα στη Λαμία. Αγωνίστηκε στο φιλικό Περιστέρι, το οποίο είχε κυρίως ερυθρόλευκους οπαδούς στις κερκίδες, όμως παρουσιάστηκε κουρασμένος και χωρίς ενέργεια κόντρα στην αξιόμαχη ομάδα της Φθιώτιδας. Το γκολ ήρθε απ’ το πέναλτι του Φορτούνη στο 29’ (σωστή υπόδειξη), ωστόσο οι Πειραιώτες χρειάστηκαν σ’ αρκετές περιπτώσεις τον Καπίνο, τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, προκειμένου να κρατήσουν το τελικό 0-1.

Πάντα υπό πίεση ο Χάσι, επεσήμανε σε συνέντευξη στο εξωτερικό: «Ειλικρινά μέχρι την ώρα που υπέγραφα δεν θεωρώ ότι άξιζα να είμαι προπονητής του Ολυμπιακού. Γνώριζα ότι υπήρχαν αρκετές αμφιβολίες. Πρέπει να κερδίσω το επόμενο ματς για να συνεχίσω να πείθω τους ανθρώπους». Καρπώθηκε 22 εκ. ευρώ για την παραχώρηση του Ρέτσου στη Λεβερκούζεν, τις τελευταίες ημέρες των μεταγραφών πήρε τους Ένχελς (στόπερ, 7 εκ. ευρώ από Κλαμπ Μπριζ), Προτό (τερματοφύλακας, Οστάνδη) και Τζούρτζεβιτς (επιθετικός, 2.5 εκ. ευρώ από Παρτιζάν). Έφυγαν δανεικοί οι Σιώπης, Γιαννιώτας, Μανθάτης και Ελιουνουσί, παρελθόν οι Κασάμι και Βούρος. Την Τρίτη ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας για την πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στην αποστολή για το σημερινό ματς οι Ένχελς, Τζούρτζεβιτς και Προτό, όπως επίσης και ο Εμενίκε (Επιθετικός, 1,1) που ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό τις τελευταίες εβδομάδες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 0-1 για τον Ολυμπιακό κόντρα στη Λαμία.

Στατιστικό: 4/6 Over 2.5 + G/G μετράει ο Ολυμπιακός στα πρώτα επίσημα ματς.