*27η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: ΑΕΛ – Ξάνθη 4-0.

ΞΑΝΘΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στα Τρίκαλα. Ο Μυλόπουλος το 1-0 στο 15’, ισοφάρισε ο Κρητικός στο 59’.

Μη αποτελεσματική στο εκτός έδρας ματς με τα Τρίκαλα το Σάββατο, έμεινε στο 1-1. Κακή στο πρώτο ημίχρονο, έχανε δίκαια απ’ τους παθιασμένους Θεσσαλούς, ωστόσο μπήκε καλά στο δεύτερο μέρος και ισοφάρισε γρήγορα. Είχε μεγάλη φάση για την ανατροπή, αλλά πέρα απ’ αυτό, τίποτα άλλο. Επιστροφή στις γκέλες για την Ξάνθη μετά το εντός έδρας 3-0 επί του ΠΑΟΚ Β’, αυτή είναι η μοναδική νίκη της στις τελευταίες οκτώ αγωνιστικές (1-5-2), στις πέντε δε σκόραρε!

Με 40 πόντους είναι πλέον πέμπτη στον βόρειο όμιλο, στο -13 απ’ τη δεύτερη ΑΕΛ, οι ελπίδες για διεκδίκηση της ανόδου έχουν εξαφανιστεί. Αναμένεται να δώσει χρόνο σε νεαρούς παίκτες μέχρι το φινάλε της χρονιάς. Η αποστολή: Ίτσο, Τσομπανίδης, Πολίμος, Ουνγιαλίδης, Τζανακάκης, Δημητριάδης, Μιχαήλ, Μπάτζιος, Παπάζογλου, Αλί Μπαμπά, Τσέλιος, Δόρης, Γκάβριτς, Κρητικός, Τσιλιγγίρης, Τσελεμπάκης, Τανζού, Γκόμες, Κεσάδα, Διαμαντόπουλος.

ΞΑΝΘΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Μετρά 19/24 ΝG στο πρωτάθλημα.

*Μετράει 16/24 Under 2.5 στο πρωτάθλημα.

ΑΕΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 επί του Πιερικού. Το γκολ ο Όγκμποε στις καθυστερήσεις!

Δυσκολεύτηκε πάρα πολύ, αλλά λυτρώθηκε στο φινάλε η ΑΕΛ κόντρα στον Πιερικό. Ήταν ανώτερη, πιεστική και έβγαλε φάσεις, αλλά δεν είχε αποτελεσματικότητα. Βρήκε το γκολ στις καθυστερήσεις και πήρε μια νίκη που είχε ανάγκη. Συνέχεια στις νίκες μετά το εκτός έδρας 3-2 επί της Αναγέννησης Καρδίτσας, το οποίο επίσης ήρθε στις καθυστερήσεις, πορεύεται αήττητη στις τελευταίες 22 αγωνιστικές (14-8-0), με 53 πόντους καταλαμβάνει τη δεύτερη θέση, είναι στο -8 απ’ την πρωτοπόρο Βέροια, που έχει ένα ματς περισσότερο.

Επιστρέφει ο Γαρουφαλιάς, η αποστολή: Θεοδωρόπουλος, Σουλούκος, Μισυρλής, Μπέρτος, Θ. Παπαγεωργίου, Γρηγορόπουλος, Ομάρ, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Μιλτιάδης, Κολομπίνο, Κ. Παπαγεωργίου, Γαρουφαλιάς, Νίνο, Δάκτυλας, Γιάκος, Ραμίρεζ, Γλυνός, Μαυριάς, Τσουμάνης, Κούστα, Όγκμποε.