*18η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Γιουνγκ Μπόις – Ξαμάξ 5-2 (26/8)

ΞΑΜΑΞ

Γνώρισε πικρή εκτός έδρας ήττα από την Σεν Γκάλεν με σκορ 3-2. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν μόλις στο 11΄ με τον Ντουντέν, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με τον Σιέρο και λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ανέτρεψαν και το εις βάρος τους σκορ με τον Ζόρντι. Λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης η Ξαμάξ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λετονού Ος κι έτσι η Σεν Γκάλεν με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Σιέρο, πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο 77΄ οι φιλοξενούμενοι απλά μείωσαν με τον Αντέμι στο τελικό 3-2.

Έτσι μετά από 17 αγωνιστικές μετρά 13 βαθμούς με 2 νίκες, 7 ισοπαλίες και 8 ήττες και βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας που οδηγεί απευθείας σε υποβιβασμό. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τιμωρημένος είναι ο αμυντικός Ος που αποβλήθηκε στο προηγούμενο παιχνίδι.

Στατιστικό: Μετρά 6/6 over στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης (δες το στην Goalbet).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 3-2 από την Σεν Γκάλεν, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του ελβετικού πρωταθλήματος.

Το Ξαμάξ – Γιουνγκ Μπόις παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ

Έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Τσάμπιονς Λιγκ, πανηγυρίζοντας μια νίκη – γοήτρου απέναντι στην Γιουβέντους με μεγάλο πρωταγωνιστή τον φορ Οαρό που πέτυχε δύο γκολ. Στο πρωτάθλημα συνέχισε με μία ακόμη νίκη, κερδίζοντας εντός έδρας την Τουν με σκορ 3-2. Κόντρα στη ροή του αγώνα κι ενώ οι γηπεδούχοι έχαναν τις ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν λίγο πριν βγει το πρώτο μέρος με τον Σπίλμαν. Περίπου δέκα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Σουλεϊμανί, αλλά η Τουν πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Μπίγκλερ στο 69΄. Η Γιουνγκ Μπόις αύξησε την πίεση της στα τελευταία λεπτά, ισοφαρίζοντας με αυτογκόλ του Ροντρίγκες και τελικά πήρε και τους 3 βαθμούς με το γκολ του Οαρό στις καθυστερήσεις.

Έτσι μετά από 17 αγωνιστικές μετρά 46 βαθμούς με 15 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα και βρίσκεται στην κορυφή με πολύ μεγάλη διαφορά από τους διώκτες της και αυτό που απομένει είναι το πόσο γρήγορα θα εξασφαλίσει και μαθηματικά τον τίτλο. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τιμωρημένος είναι ο αμυντικός Λόπερ και τραυματίας ο εξτρέμ Σουλεϊμανί.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 2-1 επί της Γιουβέντους, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων στο Τσάμπιονς Λιγκ.