* 35η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Σασουόλο – Κροτόνε 2-1

* Σημειώθηκε under 2,5 στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Σασουόλο για το πρωτάθλημα.

* Η Σασουόλο παραμένει αήττητη στα οχτώ τελευταία παιχνίδια για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Κροτόνε για το πρωτάθλημα.

ΚΡΟΤΟΝΕ

Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε η Κροτόνε μετά από δύο αγωνιστικές στο πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και μία ήττα. Πιο συγκεκριμένα, αφού δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Τζένοα (1-0 εκτός έδρας), και μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Γιουβέντους (1-1 εντός έδρας), το συγκρότημα του Τζένγκα κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα της Ουντινέζε, επικρατώντας με 2-1 την προηγούμενη βδομάδα.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 5’ με τον Λασάνια, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μάξι Λόπεζ. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε δύο λεπτά αργότερα με τον Νουανκουό. Την ανατροπή των δεδομένων, και παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Φαραόνι τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’. Στις τέσσερις τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «καρχαρίες» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν δύο νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα.

Στις τρεις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις δύο σημειώθηκε NG. Η τελευταία εντός έδρας νίκη τους επί της Σασουόλο χρονολογείται πριν από πέντε χρόνια, και πιο συγκεκριμένα στις 25 Ιανουαρίου του 2013 (2-1). «Η Σασουόλο είναι μία πάρα πολύ δυνατή ομάδα με σπουδαίους ποδοσφαιριστές. Σέβομαι απόλυτα τον προπονητή της. Το πρωτάθλημα παραμένει ανοιχτό σε όλα τα μέτωπα, κάτι που μου αρέσει πολύ», είπε ο προπονητής της Κροτόνε, Βάλτερ Τζένγκα.

Προηγούμενο ματς: Η Κροτόνε επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Ουντινέζε για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Κροτόνε γνώρισε μία ήττα στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Novibet)

Δείτε τα προγνωστικά Ιταλίας (Κλικ Εδώ)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΣΑΣΟΥΟΛΟ

Οχτώ βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα, και έξι πάνω από τη σημερινή αντίπαλό της Κροτόνε, βρίσκεται η Σασουόλο, τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Στις οχτώ τελευταίες που έδωσε το συγκρότημα του Ιακίνι παραμένει αήττητο, σημειώνοντας τρεις νίκες και πέντε ισοπαλίες. Πιο συγκεκριμένα, επικράτησε των Ουντινέζε (2-1 εκτός έδρας), Ελλάς Βερόνα (1-0 εκτός έδρας) και Φιορεντίνα (1-0 εντός έδρας), ενώ παράλληλα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Σπαλ (1-1 εντός έδρας), Νάπολι (1-1 εντός έδρας), Κιέβο (1-1 εκτός έδρας), Μίλαν (1-1 εκτός έδρας) και Μπενεβέντο (2-2 εντός έδρας).

Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στη Φιορεντίνα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές στο 30’, λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Νταμπό. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Πολιτάνο σημείωσε ένα εκπληκτικό γκολ με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Στις οχτώ τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «νεροβέρντι» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες. Στις πέντε σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκε GG. «Οι ποδοσφαιριστές μου έχουν ωριμάσει σημαντικά, αυτός είναι ένας λόγος για να είμαι ευχαριστημένος», είπε ο προπονητής της Σασουόλο, Μπέπε Ιακίνι.

Προηγούμενο ματς: Η Σασουόλο επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Φιορεντίνα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG στα έξι από τα οχτώ τελευταία παιχνίδια της Σασουόλο για το πρωτάθλημα.