Στον πρώτο γύρο: Μίλαν – Κροτόνε 2-1

* Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Κροτόνε για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε goal-goal στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Μίλαν για το πρωτάθλημα.

ΚΡΟΤΟΝΕ

Πέρα για πέρα ζωντανή παραμένει η Κροτόνε στη μάχη της παραμονής στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας. Το συγκρότημα του Νικολά παραμένει αήττητο εδώ και τέσσερις αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε τρεις νίκες και μία ισοπαλία. Πιο συγκεκριμένα επικράτησε των Κιέβο (2-1 εκτός έδρας), Ίντερ (2-1 εντός έδρας) και Σαμπντόρια (2-1 εκτός έδρας), ενώ παράλληλα μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Τορίνο (1-1 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στη Σαμπντόρια οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με την εκπληκτική ατομική προσπάθεια του Σικ στο 20’.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 67’ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν, κάνοντας το 1-1 με τον Φαλτσινέλι. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Νουανκουό. Με το γκολ που σημείωσε ο 25χρονος Ιταλός επιθετικός, Ντιέγκο Φαλτσινέλι, έφτασε συνολικά τα 12 σε 31 συμμετοχές του στο πρωτάθλημα, αποτελώντας τον πρώτο σκόρερ του συλλόγου.

Στις έξι τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «καρχαρίες» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν μία νίκη, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Στις τέσσερις σημειώθηκε no-goal, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Με τους 24 βαθμούς που συγκέντρωσαν πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος βρίσκονται στο -5 από την Έμπολι και τη ζώνη ασφαλείας. «Σε κάθε αναμέτρηση μέχρι το τέλος της σεζόν θα πρέπει να υπερβούμε τα όριά μας», τόνισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Κροτόνε.

Προηγούμενο ματς: Η Κροτόνε επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Σαμπντόρια, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε goal-goal στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Κροτόνε για το πρωτάθλημα (δες το στον Novibet)

Δείτε τα Προγνωστικά Serie A (Κλικ εδώ)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΜΙΛΑΝ

Μετά από δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες η Μίλαν επέστρεψε, και πάλι, στα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Αφού επικράτησε των Τζένοα (1-0 εντός έδρας) και Παλέρμο (4-0 εντός έδρας), και μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Πεσκάρα (1-1 εκτός έδρας) και Ίντερ (2-2 εκτός έδρας), το συγκρότημα του Μοντέλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Έμπολι, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα με 2-1 την προηγούμενη βδομάδα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με τον Μκεντλίντζε.

Στο 67’ ο Τιάμ διπλασίασε τα τέρματά τους, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Λαπαντούλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Αξίζει να σημειώσουμε πως η Μίλαν αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι του Σούσο στο 59’. Στις έξι τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «ροσονέρι» για την ίδια διοργάνωση γνώρισαν μόλις μία ήττα, αυτή από τη Γιουβέντους (2-1) στις 10 Μαρτίου. Στις υπόλοιπες σημείωσαν δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες. Στις τέσσερις σημειώθηκε goal-goal, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ.

Στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Μίλαν κάλεσε τους πάντες να μην ασχολούνται με τα μεταγραφικά σενάρια και τα γιουχαΐσματα των οπαδών εν όψει της κρίσιμης αναμέτρησης με την Κροτόνε. «Θα δώσουμε μία αναμέτρηση γεμάτη πάθος κόντρα σε μία καλά οργανωμένη ομάδα. Πρόκειται για μία πολύ σημαντική μάχη τόσο για εμάς, όσο και για την Κροτόνε. Θέλουμε να πάρουμε το εισιτήριο για το Γιουρόπα Λιγκ», τόνισε μεταξύ άλλων ο Βιτσέντζο Μοντέλα.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 2-1 γνώρισε η Μίλαν από την Έμπολι, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Μίλαν για το πρωτάθλημα.