* Σημειώθηκε goal-goal στα πέντε τελευταία παιχνίδια της Κροτόνε με αντίπαλο την Ελλάς Βερόνα σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια της Κροτόνε με αντίπαλο την Ελλάς Βερόνα σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Ελλάς Βερόνα σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Κροτόνε σε όλες τις διοργανώσεις.

ΚΡΟΤΟΝΕ

Δύσκολη αποστολή είχε την προηγούμενη βδομάδα η Κροτόνε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Πιο συγκεκριμένα οι «καρχαρίες» υποδέχθηκαν στην έδρα τους τη Μίλαν, από την οποία γνώρισαν εύκολα την ήττα με 3-0. Μόλις στο 5’ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της απευθείας αποβολής του Σετσερίνι που υπέπεσε σε πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Κεσί που δεν αστόχησε, κάνοντας το 1-0. Στο 18’ οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με την όμορφη γυριστή κεφαλιά του Κουτρόνε.

Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Σούσο να σκοράρει, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε εν όψει της σημερινής μάχης με την Ελλάς Βερόνα ο προπονητής της Κροτόνε, Νταβίντε Νικολά, είπε: «Η Ελλάς Βερόνα δεν είναι νεοφώτιστη, είναι μία ομάδα με μεγάλη ιστορία και δυνατότητες. Κατάφερε να αποκτήσει ποδοσφαιριστές με εμπειρία οι οποίοι θα τη βοηθήσουν να εκπληρώσει τους στόχους της», τόνισε μεταξύ άλλων αυτός.

Από την πλευρά του ο Μπούντιμιρ (ΕΠ) ανέφερε: «Θα δώσουμε μία πολύ δύσκολη αναμέτρηση. Γνωρίζουμε πολύ καλά τι πρέπει να κάνουμε στον αγωνιστικό χώρο. Πρέπει να αποφύγουμε τα λάθη. Πέρα από το αποτέλεσμα η μάχη με τη Μίλαν ήταν σημαντική. Δεν είχα δει ποτέ μου το γήπεδο γεμάτο». Η τελευταία εντός έδρας νίκη της Κροτόνε επί της Ελλάς Βερόνα χρονολογείται στις 21 Απριλίου του 2014 (3-1).

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 3-0 γνώρισε η Κροτόνε από τη Μίλαν, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Κροτόνε για το πρωτάθλημα (δες το στην Bet365)

Δείτε τα προγνωστικά Ιταλίας (Κλικ Εδώ)

ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ

Με το …αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το φετινό πρωτάθλημα η Ελλάς Βερόνα, καθώς την προηγούμενη βδομάδα γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Νάπολι. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με το αυτογκόλ του Σουπράγιεν στο 32’. Επτά λεπτά αργότερα ο Μίλικ έκανε το δυνατό σουτ με το δεξί γράφοντας το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 62’ η Νάπολι ανέβασε ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ με τον Γκούλαμ.

Οχτώ λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’ ο Χίσαϊ υπέπεσε σε πέναλτι, αφήνοντας, παράλληλα, την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Πατσίνι λίγο αργότερα, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. «Ο Πατσίνι είναι και θα παραμείνει ο αρχηγός μας», είπε ο προπονητής των «τζιαλομπλού», Φάμπιο Πέκια, στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε εν όψει της αποψινής αναμέτρησης με αντίπαλο την Κροτόνε, ενώ συνέχισε λέγοντας:

«Όποια ομάδα αγωνίζεται κόντρα στη Νάπολι πρέπει να κάνει άμυνα, εμείς θέλουμε να δείξουμε πως είμαστε ικανοί και να επιτεθούμε. Το πρωτάθλημα έχει ήδη ξεκινήσει, δεν θα κάνουμε έναρξη σε αυτό κόντρα στην Κροτόνε. Πρόκειται για μία ομάδα που χτίστηκε για την παραμονή». Στην ανανέωση της συνεργασίας του με την Ελλάς Βερόνα προχώρησε ο Μπέσα (ΜΕ) μέχρι το 2021.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 3-1 γνώρισε η Ελλάς Βερόνα από τη Νάπολι, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Ελλάς Βερόνα για το πρωτάθλημα.