*Πλέι-οφ για την πρόκριση στη τελική φάση του Euro U21 που θα διεξαχθεί το 2023 στα γήπεδα της Ρουμανίας και της Γεωργίας.

*Θα ακολουθήσει επαναληπτικός στην έδρα της Δανίας Κ21 (27/09).

*Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

*Μία φορά έχουν αναμετρηθεί οι δύο ομάδες με την Κροατία Κ21 να παίρνει εντός έδρας νίκη (1-0) το 2019.

ΚΡΟΑΤΙΑ Κ21 ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Εσθονίας Κ21, στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων για τα προκριματικά του Euro U21. Το 0-1 ο Βίντοβιτς στο 7’ και το 0-2 ο Βούσκοβιτς στο 14’. Το 0-3 πέτυχε ο Μαρίν στο 41’ και το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Φρουκ στο 55’.

Επιστροφή στις νίκες για την Κροατία Κ21 και πρόκριση στα πλέι-οφ της διοργάνωσης. Κυριάρχησε στο ματς, είχε πολλές ευκαιρίες και απείλησε την αντίπαλη εστία με αρκετές από αυτές, παίρνοντας από το πρώτο κιόλας ημίχρονο «ασφαλές» προβάδισμα στο σκορ. Η επανάληψη ήταν πιο πολύ διαδικαστικού χαρακτήρα, όμως δεν έριξε ιδιαίτερα τον έντονο ρυθμό της, βρίσκοντας ακόμα μία φορά το δρόμο προς τα δίχτυα.

Τον παράγοντας έδρα θέλει ιδανικά να εκμεταλλευτεί προκειμένου να πάει στη Δανία με θετικό αποτέλεσμα και αρκετές πιθανότητες πρόκρισης. Πολύ σημαντικό ρόλο θα παίξει στο σημερινό ματς η αμυντική της λειτουργία, καθώς αναμένεται να παίξει καθοριστικό ρόλο το αν θα δεχθεί γκολ ή όχι. Είναι δημιουργική, συνηθίζει να βρίσκει δίχτυα στις περισσότερες αναμετρήσεις της, όμως έδειξε σε μερικές αναμετρήσεις της να παραμελεί τα αμυντικά της καθήκοντα, με αποτέλεσμα να το πληρώσει.

Κροατία Κ21 Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΔΑΝΙΑ Κ21 ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Τουρκίας Κ21 με σκορ 3-2, στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων για τα προκριματικά του Euro U21. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Γιλμάρζ στο 9’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Ο’Ρίλεϊ στο 17 και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Ίσακσεν στο 66’. Το 3-1 πέτυχε ο Κβιστγκάρντεν στο 76’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γιλντιρίμ στο 90+2’.

Διατήρησε το αήττητο σερί της η Δανία Κ21, έχοντας παρ’ όλα αυτά προκριθεί στα πλέι-οφ της διοργάνωσης εδώ και αρκετές αγωνιστικές. Ανοιχτό ματς με αρκετές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, ήταν δημιουργική και εξαιρετικά αποτελεσματική, αφού κατάφερε να σκοράρει τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο. Αμυντικά δέχθηκε εξίσου πίεση από τους φιλοξενούμενους, δεχόμενη γκολ στα πρώτα, αλλά και στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Μόλις το πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι για εκείνη τη χρονιά που διανύουμε, καθώς οι υπόλοιπες τέσσερις ήταν στην έδρα της. Παραμένει αήττητη από τα τέλη του 2021, μετρώντας τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες στο διάστημα αυτό. Ομάδα που βρίσκει δίχτυα σε όλες τις αναμετρήσεις της, η τελευταία φορά που απέτυχε ήταν τον Οκτώβριο του 2021 απέναντι στο Βέλγιο Κ21 (1-0). Παρ’ όλα αυτά αμυντικά δεν είναι και από τις πιο σταθερές, αν και στις τελευταίες αγωνιστικές των προκριματικών είχε εξασφαλίσει τη 2η θέση και έπαιζε χωρίς ιδιαίτερο άγχος για το αποτέλεσμα. Σήμερα θέλει φυσικά να φύγει με θετικό αποτέλεσμα, αυξάνοντας τις πιθανότητές της για πρόκριση στον επαναληπτικό της Δανίας σε μία εβδομάδα από τώρα.