*Νοκ-άουτ παιχνίδι για την ημιτελική φάση του Μουντιάλ. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί 7 φορές, ποτέ σε Μουντιάλ. Τέσσερις νίκες πήρε η Αγγλία, δύο η Κροατία, μόλις ένα ματς έληξε ισόπαλο. Αναμετρήθηκαν στον όμιλο στο Euro 2004, με την Αγγλία να επικρατεί 4-2.

*Οι δύο χώρες έρχονται από 5/6 μεταξύ τους Over 3.5.

*Η Κροατία μετράει 5/5 2-3 Goal στο Μουντιάλ, επίσης έχει 4/5 Χ ημίχρονα.

*Η Αγγλία έχει μόλις τρεις νίκες στα τελευταία εννέα νοκ-άουτ παιχνίδια στο πλαίσιο Μουντιάλ.

*Τα 11/14 τελευταία γκολ της Κροατίας στο πλαίσιο του Μουντιάλ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο ή στην παράταση.

*Τα 8/11 γκολ της Αγγλίας στο Μουντιάλ σημειώθηκαν από στατικές φάσεις (73%). Επίσης, τα 3/4 γκολ που έχει δεχτεί η Κροατία ήρθαν από στατικές φάσεις.

*Η Κροατία έχει μόλις μια ήττα σε 8 ματς Μουντιάλ κόντρα σε χώρες της Ευρώπης (5-2-1).

*12 κίτρινες κάρτες έχει δεχτεί η Κροατία, μόλις 5 η Αγγλία.

ΚΡΟΑΤΙΑ

Μέρες 1998 ζει η Κροατία, που μπορεί να δυσκολεύτηκε, αλλά επιβεβαίωσε τις εκτιμήσεις και πήρε την πρόκριση κόντρα στη Ρωσία το περασμένο Σάββατο. Χρειάστηκε για ακόμη μια φορά τη διαδικασία των πέναλτι, ο Σούμπασιτς απέκρουσε μόλις ένα αυτή τη φορά (είχε βγάλει τρία με τη Δανία), οι συμπαίκτες του σκόραραν στις 4/5 εκτελέσεις (τελευταίος ήταν ξανά ο Ράκιτιτς) και κάπως έτσι η μικρή χώρα των Βαλκανίων πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Ήταν ανώτερη απ’ τη Ρωσία στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, είδε τον αντίπαλο να προηγείται κόντρα στη ροή του στο 31’, απάντησε άμεσα με τον Κράμαριτς (39’), ήταν καλύτερη στο δεύτερο 45λεπτο, όπου είχε δοκάρι με τον Πέρισιτς.

Το ματς πήγε στην παράταση, εκεί αμφότερες οι ομάδες ήταν ολοφάνερα κουρασμένες (ήταν η δεύτερη παράταση σε μερικές ημέρες και για τις δύο), χαρακτηριστικό είναι ότι τα δύο γκολ ήρθαν από στατικές φάσεις. Ο Βίντα στο 100’ το 2-1, ισοφάρισαν οι Ρώσοι στο 115’ με τον Φερνάντες, αλλά στα πέναλτι οι Κροάτες ήταν πιο ψύχραιμοι. Έβαλε τα κλάματα ο κόουτς Ντάλιτς, που σημείωσε: «Ήμουν συγκεντρωμένος όλη την διάρκεια του αγώνα, αλλά μετά το τελευταίο πέναλτι του Ράκιτιτς, έσπασα! Αισθάνθηκα πραγματική ανακούφιση, κάναμε τους εαυτούς μας ευτυχισμένους, αλλά και τον κόσμο στην Κροατία. Δεν κλαίω συχνά, αλλά τώρα υπήρχε μια καλή αιτία, αφού η Κροατία βρίσκεται στα ημιτελικά».

Ήταν το δεύτερο νοκ-άουτ ματς Μουντιάλ μετά το 1998 για την Κροατία, για την οποία ακολούθησαν τρεις διαδοχικοί αποκλεισμοί στη φάση των ομίλων (2002, 2006, 2014), φέτος αποδεικνύει ότι είναι η χρονιά της, η πορεία της θα πρέπει να θεωρείται ήδη απόλυτα επιτυχημένη. Έχει παίξει μόλις μια φορά στην ιστορία της ως ανεξάρτητο κράτος σε ημιτελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου, ήταν το 1998, όπου ηττήθηκε 1-2 απ’ τη διοργανώτρια Γαλλία. Αυτή είναι η μοναδική ήττα των Κροατών σε συνολικά έξι νοκ-άουτ παιχνίδια Παγκοσμίου Κυπέλλου. «Έχουμε όμορφες αναμνήσεις απ’ το Μουντιάλ της Γαλλίας, θέλουμε να ξεπεράσουμε εκείνη την ομάδα, έστω κι αν είναι δύσκολο. Σεβόμαστε τους πάντες, αλλά καμία εκ των άλλων τριών ομάδων των ημιτελικών δεν είναι καλύτερη από εμάς. Αν πριν το Μουντιάλ μου έλεγε κάποιος ότι θα βγούμε τρίτοι, θα πανηγύριζα. Τώρα όμως θέλω να πάω τελικό», πρόσθεσε ο Ντάλιτς.

Είναι ένα σοβαρό θέμα η κούραση απ’ τα συνολικά 240 λεπτά που έπαιξαν οι Κροάτες με Δανία και Ρωσία, ένας εκ των παικτών που φάνηκαν ιδιαίτερα ταλαιπωρημένοι ήταν ο Μάντζουκιτς, ο οποίος όμως ξέκοψε κάθε είδους τέτοια συζήτηση: «Θα είμαστε έτοιμοι. Είναι ημιτελικός του Μουντιάλ και δεν υπάρχει ούτε ένας παίκτης να διαμαρτυρηθεί για κάτι. Περιμέναμε πολλά χρόνια να κάνουμε κάτι μεγάλο. Είμαστε πολύ κοντά, το γνωρίζουμε και θα κάνουμε τα πάντα για να το πετύχουμε. Δεν είμαστε κουρασμένοι». Αναγκασμένος να κάνει τουλάχιστον μια αλλαγή ο κόουτς Ντάλιτς, που θα στερηθεί των υπηρεσιών του δεξιού μπακ Βρσάλικο, τη θέση του μάλλον θα καλύψει ο βαρύς Βίντα, κάτι που θα φέρει τον Τσόρλουκα σε ρόλο στόπερ δίπλα στον Λόβρεν. «Παίζουν» για το αρχικό σχήμα και οι Μπρόζοβιτς – Μπαντέλι, αντί του Κράμαριτς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομοσπονδία έδιωξε απ’ την αποστολή τον σκάουτερ, Όγκνιεν Βουκόγεβιτς, λόγω του βίντεο όπου αφιερώνει μαζί με τον Βίντα στους Ουκρανούς τη νίκη επί των Ρώσων. Οι δύο άντρες φώναζαν “Δόξα στην Ουκρανία”, σύνθημα του ουκρανικού στρατού κατά των Ρώσων.

Προηγούμενο ματς: Πρόκριση στα πέναλτι για την Κροατία κόντρα στη Ρωσία. Στο 1-1 το 90λεπτο, 2-2 τελείωσε η παράταση.

Στατιστικό: Από 13/19 Under 2.5 έρχεται η Κροατία ανεξαρτήτως έδρας (δες το στην Interwetten).

Δείτε τα προγνωστικά Μουντιάλ (Κλικ Εδώ)

Το Κροατία – Αγγλία παίζει στην Interwetten

*Η Αγγλία απέτυχε να σκοράρει μόλις μια φορά στα τελευταία 20 νοκ-άουτ παιχνίδια Παγκοσμίου Κυπέλλου, ήταν το 0-0 με την Πορτογαλία στον προημιτελικό του 2006.

ΑΓΓΛΙΑ

Δεν υπάρχει ούτε ένας Άγγλος που να μην έχει ξεστομίσει τη φράση «it’s coming home» τις τελευταίες ημέρες. Το Νησί είναι σε μια κατάσταση παράνοιας μετά την πρόκριση της ομάδας του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ επί της Σουηδίας το περασμένο Σάββατο, μια ακόμη απόδειξη ότι η φετινή Αγγλία είναι πολύ πιο ουσιαστική και συνειδητοποιημένη σε σχέση με τις εκπροσωπήσεις των προηγούμενων πολλών τουρνουά. Σ’ ένα μέτριο παιχνίδι, καμία ομάδα δεν πήρε ρίσκα, τα «τρία λιοντάρια» προηγήθηκαν στο 30’ από ακόμη μια στατική φάση με τον Μαγκουάιρ, στο 44’ είχαν κλασική ευκαιρία με τον Στέρλινγκ, όμως ο άσσος της Μάντσεστερ Σίτι καθυστέρησε να πάρει απόφαση.

Οι Σουηδοί ρίσκαραν περισσότερο στο δεύτερο μέρος, αλλά έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Πίκφορντ, ο οποίος απέκρουσε την κεφαλιά του Μπεργκ στο 47’. Στο 59’ η Αγγλία έκανε το 2-0 με τον Ντέλε Άλι έπειτα από έξυπνη σέντρα του Λίνγκαρντ, ο γκολκίπερ της Έβερτον φρόντισε να μείνει εκεί το σκορ, αφού έβγαλε το κοντινό σουτ του Κλάεσον στο 62’ και ξανά το σουτ του Μπεργκ στο 71’! Φαίνεται, λοιπόν, ότι εκτός από έναν αξιόπιστο και αποτελεσματικό επιθετικό (Κέιν), τα «τρία λιοντάρια» βρήκαν επιτέλους έναν σοβαρό τερματοφύλακα, ο οποίος έχει ουσιαστική συνεισφορά και δε βάζει… αυτογκόλ, αξίζει να σημειωθεί ότι εναντίον των Σουηδών κράτησε το «μηδέν» για πρώτη φορά στο τουρνουά!

Το ματς με την Κροατία θα είναι ο τρίτος ημιτελικός Παγκοσμίου Κυπέλλου για την Αγγλία, η οποία έρχεται από τρεις διαδοχικούς χαμένους ημιτελικούς σε μεγάλες διοργανώσεις (Euro 1968, Euro 1996 και Μουντιάλ 1990). Η παραγωγή των 11 γκολ ισοφάρισε την επίδοση του 1966, ένα ακόμη σημάδι που –σύμφωνα με τους Βρετανούς- δείχνει προς την κατάκτηση του τροπαίου. Έχει αποκτήσει ταυτότητα η ομάδα του Σάουθγκεϊτ, χαρακτηριστικό είναι ότι έχασε μόλις δύο φορές στα τελευταία 30 ματς (22-6-2), σκόραρε πάνω από 2 γκολ μόλις μια φορά στα τελευταία 14 ματς. «Η πίστη έρχεται όταν βλέπεις ότι η δουλειά σου αποδίδει και τα αποτελέσματα έρχονται. Έτσι οι παίκτες πιστεύουν στην τακτική σου, αρνούνται να χάσουν, κερδίζουν τη διαδικασία των πέναλτι. Όλα αυτά βοηθούν στην ψυχολογία μιας ομάδας», είπε ο προπονητής της Αγγλίας.

Όπως έχουμε επισημάνει, άπαντες στις τάξεις της βρετανικής αποστολής αντιλαμβάνονται ότι παρουσιάζεται μπροστά τους μια τεράστια ευκαιρία για διάκριση, δε θέλουν να την αφήσουν να πάει χαμένη. «Ανατρίχιασα όταν είδα τα βίντεο απ’ τα πανηγύρια στην Αγγλία. Θέλουμε να προσφέρουμε περισσότερες τέτοιες στιγμές», είπε ο μέσος Τρίπιερ. Αντιμετώπισε προβλήματα ο μέσος Χέντερσον, όμως είναι έτοιμος και αναμένεται να παίξει βασικός, δεν προβλέπονται αλλαγές στο αρχικό σχήμα.

Προηγούμενο ματς: Νίκη-πρόκριση 2-0 για την Αγγλία κόντρα στη Σουηδία.

Στατιστικό: Από 10/13 Under 2.5 έρχεται η Αγγλία.