*6η αγωνιστική

*Παρελθόν αποτέλεσε ο Ντάβιντε Μπαλαρντίνι από τον πάγκο της Κρεμονέζε. Τη θέση του πήρε ο Τζιοβάνι Στρόπα.

*Η Άσκολι σκόραρε στα 4/5 τελευταία εκτός έδρας μεταξύ τους παιχνίδια.

ΚΡΕΜΟΝΕΖΕ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός) με τη Ρετζιάνα. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με Πετινάρι (15′ πεν.) και Πορτανόβα (23′), απάντησαν ισάριθμες φορές Κολοκόλο (65′) και Κόντα (86′).

Η Κρεμονέζε προβλημάτισε για άλλη μία φορά αγωνιστικά, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 πριν τη συμπλήρωση ημιώρου στην έδρα της Ρετζιάνα και παρά το γεγονός πως έβγαλε αντίδραση, το τελικό αποτέλεσμα δεν έσωσε το τομάρι του Ντάβιντε Μπαλαρντίνι! O 59χρονος Ιταλός αποτέλεσε παρελθόν την Δευτέρα κι αντικαταστάθηκε από τον Τζιοβάνι Στρόπα που επιστρέφει στην ενεργό δράση μετά από έναν χρόνο.

Στο παρελθόν εργάστηκε σε Μόντσα, Κροτόνε, Φότζια, Σουντιρόλ, Σπέτσια και Πεσκάρα. “Η Άσκολι αποτελεί μία γρήγορη κι απρόβλεπτη αντίπαλο”, είπε χαρακτηριστικά. Στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις με τους “τρυποκάρυδους”, η “Κρέμο” πανηγύρισε μόλις μία νίκη τον Οκτώβριο 2019 (1-0): Στις υπόλοιπες σημείωσε μία ισοπαλία και τρεις ήττες. Στην αποστολή επιστρέφει ο Ραβανέλι.

ΚΡΕΜΟΝΕΖΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Σκόραρε στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

ΑΣΚΟΛΙ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από την Παλέρμο. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Μανκουσό στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων

Προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με μακρινά σουτ, ολοκλήρωσε χωρίς ούτε μία ευκαιρία στον στόχο και πλήρωσε την αμυντική αδράνειά της στις καθυστερήσεις από την Παλέρμο. Τέταρτη ήττα σε πέντε αγωνιστικές για την Άσκολι, διάστημα στο οποίο επικράτησε της νεοφώτιστης Φεραλπισάλο (3-0 εντός) στις 29 Αυγούστου.

“Αν θέλουμε να μεγαλώσουμε αγωνιστικά, δεν πρέπει να ρίχνουμε όλες τις ευθύνες στην κακή τύχη”, είπε ο προπονητής Βιάλι. Λύθηκε η συνεργασία με τον Μπούσελ (ΜΕ, 1/0). Την τελευταία φορά που επισκέφτηκαν την έδρα της Κρεμονέζε οι “τρυποκάρυδοι” επικράτησαν με 1-0 στις 30 Απριλίου. Δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά τα αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν.