* 8η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΚΡΑΚΟΒΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-3) επί της Λαγκόβ για το Κύπελλο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό, ο Κακαμπάτζε ισοφάρισε στο 33’, ο Γκίτα γύρισε το ματς στο 58’ και ο Κονοπλιάνκα διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 93’.

Αποκούμπι το Κύπελλο για την ντεφορμέ Κρακόβια, δεν είναι ακριβώς ότι έπεισε με τη μεσοβδόμαδη πρόκρισή της στο Κύπελλο, απέναντι σε ομάδα της 4ης κατηγορίας, αλλά τουλάχιστον γεύτηκε μία νίκη που μπορεί να της βελτιώσει την ψυχολογία για τη συνέχεια της Ekstraklasa.

Εκεί που έτρεξε ρεκόρ 0-1-3 μέσα στον Αύγουστο, με κακές εμφανίσεις και μόλις ένα γκολ ενεργητικό. Αναιμική επιθετικά και την Κυριακή η ομάδα του Ζιελίνσκι, ελλιπής δημιουργικά, έβγαλε μία καθαρή φάση νωρίς από κλέψιμο ψηλά και πέραν αυτής τίποτα το ιδιαίτερο. Φάνηκε κουρασμένη στο τέλος, η Βάρτα την πίεσε και σύμφωνα στη ροή του αγώνα έκανε το 0-1, ενώ στο απονενοημένο ρίσκο της τελευταίας φάσης δέχθηκε το δεύτερο γκολ.

“Υπάρχει πολύ κακή διάθεση στα αποδυτήρια και δεν είναι περίεργο. Χάσαμε ένα ματς που δεν έπρεπε να χάσουμε. Δεν θα το πάρουμε πια πίσω. Παίξαμε άσχημα στο τέλος του παιχνιδιού. Αναρωτιέμαι τι έγινε και σταματήσαμε να παίζουμε και κάναμε βλακείες” δήλωσε μετά τη νέα ήττα ο κόουτς Ζιελίνσκι.

Στα μεταγραφικά, πήρε δανεικό από τη Σαλερνιτάνα τον αριστερό μπακ Γιαροζίνσκι για να καλύψει τον σοβαρό τραυματισμό του αρχηγού Πέστκα. Ο 27χρονος επιστρέφει στον σύλλογο μετά από 5 χρόνια.

ΚΡΑΚΟΒΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα!

ΡΑΚΟΒ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Πογκόν. Ο Βντόβιακ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 55ο λεπτό.

Άφησε πίσω της τον πικρό αποκλεισμό της Πράγας με δύο πειστικές νίκες μέσα σε τρεις μέρες και επιβεβαιώνει ότι θα είναι και φέτος δυνατή διεκδικήτρια του τίτλου. Την Τετάρτη λύγισε έναν άμεσο ανταγωνιστή, βγάζοντας ξανά τα στοιχεία που την χαρακτηρίζουν. Ομοιογένεια, τακτική συνέπεια, ταχύτητα στις μεταβάσεις της.

Ισορροπημένο το ξεκίνημα του αγώνα με την Πογκόν, αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά η Ρακόβ κέρδιζε μονομαχίες και μέτρα, απείλησε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και κουβάλησε το μομέντουμ στο δεύτερο μέρος για το προβάδισμά της. Εξαιρετική η διαχείριση του προβαδίσματος, δεν κινδύνεψε ουσιαστικά, έπαιξε έξυπνα στο transition, της έλειψε μόνο το γκολ εξασφάλισης στις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησε.

“Κερδίσαμε ένα πολύ σημαντικό ματς απέναντι σε μία ομάδα που θα παλεύει για τις κορυφαίες θέσεις. Η ομάδα μας εξελίσσεται συνεχώς. Το 1ο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, δεν παίξαμε αυτό που είχαμε σχεδιάσει. Δεν με ικανοποίησε αυτό το κομμάτι, στο δεύτερο ημίχρονο όμως δεν αφήσαμε καμία αμφιβολία. Πιστεύω ότι κερδίσαμε επάξια”, δήλωσε ο κόουτς Παπζούν, ο οποίος έχει να διαχειριστεί σταθερές απουσίες.

Παρελθόν από την ομάδα ο μεσοεπιθετικός Στάρτζεον που δεν είχε σημαντικό ρόλο.