*Πλέι οφ πρωταθλητή, 4η αγωνιστική.

*Στην κανονική διάρκεια: Κραϊόβα – Ραπίντ 0-1 και Ραπίντ Κραϊόβα 2-2

*Μόλις μία νίκη έχει η Ραπίντ στα έξι τελευταία παιχνίδια της απέναντι στην Κραϊόβα (4-1-1).

ΚΡΑΪΟΒΑ

Προηγούμενο ματς: Hττήθηκε με 3-2 στην έδρα της πρωτοπόρου Φαρούλ την περασμένη αγωνιστική. Προηγήθηκε στο 9′, ισοφαρίστηκε στο 17′, η αντίπαλος έχασε πέναλτι στο 38′. Με το ξεκίνημα της επανάληψης πήρε ξανά το προβάδισμα (48′) αλλά ισοφαρίστηκε άμεσα (54′), ενώ λίγο πριν το τέλος λύγισε (84′) με πέναλτι.

Με μεγάλα σχέδια μπήκε στα play-off η Κραϊόβα, μετά από τρεις σερί νίκες στο τέλος της κανονικής περιόδου. Απλώς τα play-off ανέδειξε τα προβλήματα της ομάδας, η οποία δεν σημείωσε καμία νίκη στις τρεις πρώτες αγωνιστικές (0-2-1). Η πρώτη θέση, στην οποία βρίσκεται η Φαρούλ, απέχει 10 βαθμούς και μάλλον έχει πει οριστικό αντίο στα όνειρα τίτλου. Πάντα εκτός με τραυματισμό οι Ιστφάν, Βαταζέλου και Μπάνκου.

Κραϊόβα Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΡΑΠΙΝΤ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε καθαρά με 2-0 από την Σέπσι την περασμένη αγωνιστική εκτός έδρας. Δέχτηκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (26′, 86′), ενώ έχασε πέναλτι στο 90′.

Η Ραπίντ καταλαμβάνει την 5η θέση στα πλέι οφ, ένα βαθμό πίσω από την σημερινή της αντίπαλο, αλλά η ατμόσφαιρα στο Γκιουλέστι είναι πολύ καταπιεστική. Η ομάδα του Μούτου δεν έχει κερδίσει αγώνα από την 1η Μαρτίου και δεν δείχνει σε καλή κατάσταση. «Είμαι έξαλλος με την εικόνα μας το τελευταίο διάστημα, αδυνατώ να καταλάβω γιατί παίζουμε τόσο άσχημα, θα υπάρξουν αλλαγές σε πρόσωπα αρχής γενομένης από το επόμενο ματς», ξέσπασε ο Ρουμάνος τεχνικός. Τραυματίας ο Ονγκέντα.