19η αγωνιστική

*Οι γηπεδούχοι δεν έχουν ηττηθεί ποτέ από την Κραϊόβα 1948 στην ιστορία τους (4-1-0).

*Τοπικό ντέρμπι, με έντονη αντιπαλότητα.

ΚΡΑΪΟΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Τσίντια, σε εξ αναβολής αναμέτρηση που διεξήχθη την περασμένη βδομάδα. Σε ένα μέτριο ποιοτικά 1ο ημίχρονο, πήρε νωρίς το προβάδισμα, με τον Κρέτου να ανοίγει το σκορ στο 13ο λεπτό. Ο ρυθμός ανέβηκε στο β’ μέρος, με την Κραϊόβα υπερασπίζεται το υπέρ της 0-1 και να μένει με παίκτη λιγότερο στο 69′, χάρη σε δυο απανωτές κίτρινες κάρτες στον Στρέτσιου, μέσα σε ένα λεπτό! Οι φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν μέχρι τέλους, με το τελικό 1-1 να διαμορφώνεται στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αυτό ήταν το όγδοο συνεχόμενο παιχνίδι της χωρίς ήττα (5-3-0), σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας, στο +4 από το γκρουπ υποβιβασμού, με παιχνίδι λιγότερο από την 7η Σεπσί. Δεν έχει ήττα στα τελευταία 9 εντός έδρας παιχνίδια της (7-2-0), σε όλες τις διοργανώσεις, με τα πέντε από αυτά να ολοκληρώνονται με n/g.

Εκτός οι Κόλιτς, Μάρτιτς και Μπαντσού. Τιμωρημένοι οι Μιτρέα και Στρέτσιου.

ΚΡΑΪΟΒΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*3 συνεχόμενα g/g.

*Under2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΚΡΑΪΟΒΑ 1948

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 0-2 από την Στεάουα Βουκουρεστίου, για την περασμένη αγωνιστική, στις 13/11. Πλήρωσε το κακό της ξεκίνημα στο παιχνίδι και έμεινε πίσω στο σκορ με 0-2 στο 26′! Προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στη συνέχεια, ήταν ανώτερη των φιλοξενούμενων στο β’ μέρος, αλλά σπατάλησε τις όποιες καλές ευκαιρίες δημιούργησε. Έτσι, το σκορ μοιραία δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Την περασμένη βδομάδα, ηττήθηκε με 0-1 από τη Μιοβένι, σε φιλική αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων. Δεν έχει νίκη στα τελευταία 8 παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (0-2-6). Βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, στο +8 από την ουραγό Μιοβένι και στο -1 από την Αράντ, με παιχνίδι λιγότερο. Μετράει μόλις 1 νίκη σε 9 εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος, με τα 6 από αυτά να ολοκληρώνονται με g/g.

Τραυματίας ο Ενάτσε. Τιμωρημένος ο Χιούγκεμπερτ.