*14η αγωνιστική

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

*Μόλις μία νίκη έχει η Κραϊόβα 1948 στα 11 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (1-4-6).

ΚΡΑΪΟΒΑ 1948

Προηγούμενο ματς: Κατάφερε να πάρει παλικαρίσιο βαθμό στην έδρα της Ιάσι την περασμένη αγωνιστική, μετά και το τελικό 1-1. Έμεινε πίσω στο σκορ 12′, έμεινε με δέκα στο 66′, αλλά κατάφερε να πάρει την ισοπαλία με γκολ στις καθυστερήσεις (90+2′) και παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα.

Η ομάδα του Μιτιτσέλου ισοφάρισε στην εκπνοή την Ιάσι (1-1) και βρίσκεται μόλις ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Έχει μια από τις πιο δυνατές επιθέσεις, αλλά και μια από τις πιο αδύναμες άμυνες. Κατά μέσο όρο, σημειώθηκαν 3,46 γκολ στα παιχνίδια της στα 13 παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι τώρα στην σεζόν.

«Με όλο τον σεβασμό σε αυτούς από την Άραντ, αλλά νομίζω ότι έχουμε μια ομάδα πολύ ανώτερη από τη δική τους. Θα παίξουμε με φιλοδοξία και θα δώσουμε τα πάντα για τη νίκη», δήλωσε ο μέσος Ντράγκος Άλμπου. Τραυματίας ο Μπάουζα, τιμωρημένος ο Λακρουά.

Κραϊόβα 1948 Στατιστικά

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*Δέχεται πρώτη γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

ΑΡΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Κατάφερε να μείνει όρθια στην έδρα της Φαρούλ και να πάρει τον βαθμό μετά και το τελικό 2-2, σε εξ’ αναβολής παιχνίδι της περασμένης Πέμπτης. Προηγήθηκε δις (7′, 27′), αλλά ισοφαρίστηκε ισάριθμες φορές (24′, 50′).

Η ομάδα με προπονητή τον Μιρτσέα Ρέντνιτς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της πρωταθλήτριας Φαρούλ, εμφανιζόμενη καλή επιθετικά, αλλά ασταθής στην άμυνα. Η «Γηραιά Κυρία» δέχτηκε τα γκολ μετά από δύο κόρνερ, κάτι που υποδηλώνει αδυναμία στα στημένα. Αυτή ήταν η πέμπτη διαδοχική ισοπαλία για την Άραντ, που παραμένει χαμηλά στην βαθμολογία και μόλις στο +6 από την τελευταία θέση.

«Είμαι ικανοποιημένος, λαμβάνοντας υπόψη τις ευκαιρίες που είχε ο Φαρούλ στο δεύτερο ημίχρονο. Είμαι όμως και δυσαρεστημένος, γιατί είχαμε ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να καθαρίσουμε το ματς», σχολίασε ο Ρουμάνος τεχνικός. Δεν υπάρχουν σημαντικές απουσίες στους φιλοξενούμενους.