*Στον πρώτο γύρο: Πίζα – Κοζέντσα 1-2

*2-3 γκολ στα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΚΟΖΕΝΤΣΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (1-0) της Σουντιρόλ. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Φραμπότα (78′). Αστόχησε σε πέναλτι ο Φόρτε (51′) για τους φιλοξενούμενους.

Χάρη σε μία εκπληκτική γκολάρα του Φραμπότα με διαγώνιο δυνατό σουτ, λίγο πριν τη συμπλήρωση 80′, η Κοζέντσα άλωσε την έδρα της Σουντιρόλ σκαρφαλώνοντας στην 11η θέση της Σέριε Β. Έδειξε περισσότερη διάθεση μέχρι το 51′, όταν ο Φόρτε είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να μπλοκάρει το πέναλτι που εκτέλεσε. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς, είχαν δοκάρι και 2-3 ακόμα καλές ευκαιρίες για να προηγηθούν.

Μόλις για δεύτερη φορά φέτος οι “λύκοι” έκαναν το 2Χ2 στο πρωτάθλημα, την τελευταία φορά που υποδέχτηκαν την Πίζα επικράτησαν με 1-0 στις 1 Απριλίου 2023. Δανεικός από την Σπέτσια ήρθε ο Αντονούτσι (ΜΕ) και τέθηκε άμεσα στη διάθεση του προπονητή Καζέρτα. Εξέτισε κι επιστρέφει στην αποστολή ο Τουτίνο.

ΚΟΖΕΝΤΣΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

ΠΙΖΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-2) από την Σπέτσια. Ο Κούντα έκανε το 1-0 στο 20′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Τορεγκρόσα (33′ πεν.). Το 3-1 υπέρ των φιλοξενούμενων έκανε με ντοπιέτα ο Βέρντε (36′, 45′ πεν.). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπονφάντι (76′).

Είδε την Σπέτσια να σκοράρει τρεις φορές στο πρώτο ημίχρονο με μόλις δύο ευκαιρίες! Δεν πτοήθηκε, αλλά προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο φτάνοντας σε ποσοστό κατοχής 70%, δημιουργώντας συνολικά επτά ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία. Άγγιξε την ισοφάριση στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Τουρέ ανάγκασε σε σπουδαία απόκρουση τον Ζουτ με εξ επαφής κεφαλιά.

Το εν λόγω αποτέλεσμα έβαλε τέλος σε αήττητο σερί τεσσάρων αγωνιστικών (2-2-0) της Πίζα, η οποία μετρά δύο σερί ήττες από την Κοζέντσα. Πριν από αυτές μέτρησε τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες σε πέντε μεταξύ τους αναμετρήσεις, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Με σημαντικές απουσίες στην αναμέτρηση.