*7η αγωνιστική

*Το ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία της Κόμο θα πραγματοποιήσει ο Μορένο Λόνγκο. Θυμίζουμε πως στις 8 Σεπτεμβρίου αποχώρησε ο Τζιακόμο Γκατούζο από αυτή για λόγους υγείας.

*Δεν σημειώθηκε ισοπαλία στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (τρεις νίκες η Κοζέντσα, μία η Κόμο).

ΚΟΖΕΝΤΣΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με τη Σουντιρόλ. Ο Ρόβερ άνοιξε το σκορ στο 22′, απάντησε ο Κόρνβιγκ στο 77′ για τους φιλοξενούμενους.

Με τον βαθμό επέστρεψε από την έδρα της Σουντιρόλ η Κοζέντσα πριν την διακοπή του πρωταθλήματος. Είχε την κατοχή μπάλας σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο ισοφαρίζοντας στο 77′. Την κράτησε όρθια σε αρκετές περιπτώσεις ο τερματοφύλακας Ματόσεβιτς που κατέγραψε επτά αποκρούσεις.

“Στο ποδόσφαιρο όταν νικάς είσαι φαινόμενο, όταν χάνεις είσαι άχρηστος”, είπε ο προπονητής Ντιονίτζι. Σημαντικότατες οι απουσίες των Βαϊσάνεν και Φλορέντζι. Οι “λύκοι” πανηγύρισαν τη νίκη στις δύο εντός έδρας αναμετρήσεις με την Κόμο, στις οποίες κράτησαν το μηδέν.

ΚΟΖΕΝΤΣΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δεν σκόραρε στα 2/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΚΟΜΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (3-3 εντός) με την ΣΠΑΛ. Ο Μαΐστρο έκανε το 1-0 στο 8′, τα δεδομένα ανατράπηκαν για τους γηπεδούχους με ντοπιέτα του Κουτρόνε (12′, 46′). Ισοφάρισε σε 2-2 ο Μοντσίνι (59′), προβάδισμα στην Κόμο έδωσε ξανά ο Ιωάννου στο 72′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Εσπόσιτο στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δίχως νίκη παραμένει η Κόμο μετά από έξι αγωνιστικές (τρεις ισοπαλίες, τρεις ήττες), πριν την διακοπή για τις Εθνικές έχασε μέσα από τα χέρια της το “τρίποντο” με αντίπαλο την ΣΠΑΛ στο “Giuseppe Sinigaglia”. Παρουσιάστηκε ιδιαίτερα επικίνδυνη στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας τρεις μεγάλες ευκαιρίες (εκμεταλλεύτηκε τη μία).

Κάθισε πίσω από την μπάλα στο δεύτερο, είχε ποσοστό κατοχής 27%, την πλήγωσε ο Εσπόσιτο στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων πετυχαίνοντας ένα εκπληκτικό γκολ με μακρινό σουτ. Την τεχνική ηγεσία της Κόμο ανέλαβε κι επίσημα στις 20 Σεπτεμβρίου ο Μορένο Λόνγκο, στο παρελθόν εργάστηκα σε Αλεσάντρια, Τορίνο, Φροζινόνε και Προ Βερτσέλι. Υπολογίζονται Φάμπρεγκας και Τσάγια, εξέτισε ο Ντα Ρίβα.