8η αγωνιστική

* Over 3.5 τα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Αήττητη η Κούρικο στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους (2-2-0)

ΚΟΥΡΙΚΟ ΟΥΝΙΔΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Ο’Χίγκινς. Ο Κοέλιο (16’) άνοιξε το σκορ για την Κούρικο, ο Μαρίν (17’) ισοφάρισε για την Ο’Χίγκινς. Στο 36’ αποβλήθηκε ο Φουέντες των γηπεδούχων, στο 63’ ο Άρμπουνιτς έκανε το 1-2, αλλά στο 90+6’ ο Καστίγιο ισοφάρισε για την Ο’Χίγκινς.

Εξ αρχής, ένας βαθμός στην αφιλόξενη Ρανκάγκουα θα ήταν ένα θετικό αποτέλεσμα, όμως ο τρόπος με τον οποίο εξελίχθηκε η ισοπαλία στο “Τενιέντε” ήταν σαν 6η διαδοχική ήττα για την Κούρικο, που δεν θυμίζει την περσινή ομάδα που τερμάτισε στην 3η θέση της λίγκας.

Μία τελική είχε στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Ο’Χίγκινς, με αυτήν προηγήθηκε. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν συνολικά πιο απειλητικοί στο πρώτο μέρος και πριν και μετά το προβάδισμά της, ισοφάρισαν με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής. Απείλησαν και μετά την αποβολή τους. Η Κούρικο ανέκτησε προβάδισμα σε στατική φάση, αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τους χώρους που δημιουργήθηκαν στην συνέχεια με παίκτη παραπάνω και τιμωρήθηκε στις καθυστερήσεις, με την άμυνα σε ανισορροπία μετά από δική της στατική φάση.

ΚΟΥΡΙΚΟ ΟΥΝΙΔΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Betsson (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΟΥΑΤΣΙΠΑΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Παλεστίνο. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Παλεστίνο έμεινε με 10 παίκτες, αλλά προηγήθηκε με τον Σάλας. Ο Μαρτίνες ισοφάρισε στο 63’ για την Ουατσιπάτο, στο 90+1’ αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία και στο 90+8’ με πέναλτι ο Φαρίας έδωσε τη νίκη στην Παλεστίνο.

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα (4/4 νίκες) της Ουατσιπάτο στην σεζόν σταμάτησε την προηγούμενη Παρασκευή στη Λα Σιστέρνα με δραματικό, πικρό τρόπο.

Η Παλεστίνο έχασε τετ α τετ νωρίς στην αναμέτρηση, ακολούθησε δοκάρι της σε στατική φάση. Αναιμική επιθετικά, δίχως εντάσεις στο πρώτο ημίχρονο η Ουατσιπάτο, είχε προβλήματα στις εναέριες μονομαχίες, όπως αποδείχθηκε και στο 1-0, παρότι λίγο νωρίτερα είχε αποκτήσει αριθμητικό πλεονέκτημα. Η Παλεστίνο απείλησε δις στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά η Ουατσιπάτο κυριάρχησε εδαφικά (79% κατοχή) με παίκτη παραπάνω και με υπέροχο συνδυασμό ισοφάρισε, με πολύ χρόνο μπροστά της για την ανατροπή. Δεν βρήκε άλλη λύση απέναντι σε κλειστή άμυνα και η δική της έκανε τραγικό λάθος στο φινάλε, μία ακόμη φορά σε βολέ του τερματοφύλακα, για το καθοριστικό πέναλτι.