6η αγωνιστική

* Goal/Goal & Over 2.5 τα 7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Χιλής

ΚΟΥΡΙΚΟ ΟΥΝΙΔΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Σέρο Πορτένιο. Ο Πατίνιο πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 89ο λεπτό.

Προβληματικό το ξεκίνημα της Κούρικο στο 2023, την Τρίτη γνώρισε 3η διαδοχική ήττα, 4η στα 5 τελευταία παιχνίδια της, με την οποία σκοτείνιασε το όνειρο συμμετοχής στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Στο Σαντιάγο και όχι στην φυσική της έδρας διεξήχθη ο πρώτος προκριματικός με τους Παραγουανούς, οι οποίοι αποδείχθηκαν ανώτεροι συνολικά στο παιχνίδι και δικαίως βρήκαν γκολ νίκης στο τέλος. Είχε μεγάλα κενά στις αμυντικές της μεταβάσεις η Κούρικο και απειλήθηκε πολλάκις από τους φιλοξενούμενους. Τελικά το γκολ το δέχθηκε με κεφαλιά από κόρνερ, ενώ λίγο νωρίτερα είχε και η ίδια κλασική ευκαιρία να προηγηθεί.

Όσον αφορά στο πρωτάθλημα, προέρχεται από δύο σερί ήττες. Κατέρρευσε στη Λα Καλέρα και έχασε από 0-2 σε 3-2 με τρία γκολ από το 84΄και μετά, ενώ την προηγούμενη Πέμπτη ηττήθηκε εντός έδρας (ξανά με ανατροπή) από τη νεοφώτιστη Κοπιαπό που δεν είχε βαθμό μέχρι πρότινος.

Την Τρίτη ταξιδεύει στην Παραγουάη για την ρεβάνς με την Σέρο Πορτένιο.

ΚΟΥΡΙΚΟ ΟΥΝΙΔΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Betsson (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΔΑΔ ΝΤΕ ΤΣΙΛΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (0-1) επί της Ο’Χίγκινς. Ο Φερνάντες πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 90+4’.

Μοιάζει να βρίσκει ρυθμό η “Λα Ου” με τον Πελεγκρίνο στην καθοδήγηση, παρότι ο Αργεντίνος κόουτς δεν ήταν παρών, λόγω Covid, στο τελευταίο παιχνίδι. Την Κυριακή έβγαλε σπουδαίο και συνάμα δραματικό διπλό στην αφιλόξενη Ρανκάγκουα για την 3η νίκη της στα 4 τελευταία παιχνίδια. Πέτυχε back to back νίκες για πρώτη φορά μετά από έναν χρόνο!

Σοβαρή ανασταλτικά απέναντι στην Ο’Χίγκινς, άφησε την πρωτοβουλία στους γηπεδούχους, αλλά δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα κι έψαξε τις γρήγορες μεταβάσεις. Σε μία τέτοια, στο ρίσκο των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά βρήκε το καθοριστικό γκολ από το μεγάλο μεταγραφικό απόκτημα του χειμώνα. Ο Φερνάντες κάλυψε το κενό του τραυματία Παλάσιος.