Primera Division: 11η αγωνιστική

ΚΟΥΡΙΚΟ ΟΥΝΙΔΟ

Μπορεί στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν η Κούρικο Ουνίδο να έδειχνε μια ομάδα που μπορεί να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες της μεγάλης κατηγορίας, όμως όσο περνάει ο καιρός, τόσο χειρότερα γίνονται τα πράγματα γι’ αυτή και κινδυνεύει σύντομα να την πάρει από κάτω. Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Λουίς Μαρκολέτα γνώρισε εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Ουνιόν Εσπανιόλα, που η αλήθεια είναι πως δεν άξιζε. Παίζοντας από το 29’ με αριθμητικό πλεονέκτημα, είχε τον έλεγχο και απείλησε περισσότερο την αντίπαλη εστία, ωστόσο η εμπειρία των φιλοξενούμενων τους έδωσε το πολύτιμο τρίποντο χάρη σε γκολ που σημειώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Ολοένα και πιο δύσκολη γίνεται η κατάσταση για τον Μαρκολέτα, ο οποίος αντιμετωπίζει πλέον πίεση για αποτελέσματα, αφού η Κούρικο Ουνίδο βρίσκεται πια στην 12η θέση με μόλις 9 βαθμούς (2-3-5). Ένα από τα μεγαλύτερα της προβλήματα είναι η εντός έδρας παρουσία, καθώς εκεί δεν έχει καταφέρει να κερδίσει ακόμη (0-2-3), ενώ είναι σαφές πως βελτίωση θέλει και η επιθετική της λειτουργία, που της έχει αποφέρει μόλις 6 γκολ έως τώρα! Εκτός αποστολής έμειναν οι Ρικέλμε (Αμυντικός, 5/1) και Βάργκας (Επιθετικός, 8/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Ουνιόν Εσπανιόλα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα 8 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκε Under 2,5 (Δες το στην Interwetten).

Το Κούρικο Ουνίδο – Σαν Λουίς παίζει στην Interwetten

ΣΑΝ ΛΟΥΙΣ

Από την άλλη πλευρά, λίγο-πολύ τα ίδια ισχύουν και για την Σαν Λουίς, η οποία επίσης ξεκίνησε με ενθουσιασμό το φετινό πρωτάθλημα, όμως η μέτρια πορεία τις τελευταίες εβδομάδες την έχει αναγκάσει να βρεθεί πολύ χαμηλά στην βαθμολογία. Την περασμένη αγωνιστική, τα «καναρίνια» γνώρισε εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Αντοφαγάστα, σε ένα παιχνίδι που αρκούσαν λίγα λεπτά για να έρθουν τα πάνω κάτω. Κι αυτό διότι πήρε κεφάλι στο σκορ στο 13’ με τον Βισένσιο και 12 λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης αποβλήθηκε, με αποτέλεσμα η ομάδα του να καταρρεύσει και να δεχθεί τρία γκολ.

Πλέον η Σαν Λουίς βρίσκεται στην 10η θέση με 13 βαθμούς (4-1-5), ενώ εκτός έδρας παρουσιάζει πολύ χειρότερο πρόσωπο όπως αποτυπώνεται και στον απολογισμό της (1-1-3). «Πρέπει να παίξουμε σαν να δίνουμε τελικό» δήλωσε ο πολύπειρος μέσος Λεάλ. Δημιουργεί αναμφίβολα πρόβλημα στη μεσαία γραμμή η απουσία του τιμωρημένου Βισένσιο (Μέσος, 8/1), που θα γίνει ακόμη μεγαλύτερο αν λείψει και ο Λάρα (Μέσος, 7/1) που δίνεται αμφίβολος. Δεδομένα εκτός αποστολής βρίσκονται, από κει και πέρα, οι Ρίβας (Μέσος), Σαγρέδο (Μέσος), Ραμίρεζ (Αμυντικός, 1/0) και Ρόχας (Αμυντικός, 6/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Αντοφαγάστα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα 4 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε G/G.