ΚΟΥΟΠΙΟ - ΧΟΝΚΑ Προγνωστικά

Δεύτερη αγωνιστική των πλέι οφ πρωταθλήματος

*Η ομάδα που θα κατακτήσει το πρωτάθλημα παίρνει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ την επόμενη σεζόν, ενώ η δεύτερη και τρίτη θέση δίνουν εισιτήριο για τα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ. Το εισιτήριο της 3ης θέσης το παίρνει η κυπελλούχος. Αν η φετινή κυπελλούχος Κουόπιο τερματίσει 1η ή 2η, τότε το εισιτήριο το παίρνει η ομάδα που θα τερματίσει στην 3η θέση.

*Χωρίς χρήση VAR.

*Με 2-3 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

ΚΟΥΟΠΙΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Σεϊναγιόεν, την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε με το καλημέρα πίσω στο σκορ (αυτογκόλ του Ρικάρντο στο 9′), δεν κατάφερε να αντιδράσει και είδε τους γηπεδούχους να κάνουν το 2-0 στο 36′. Μπήκε δυνατά στο β’ μέρος, μείωσε σε 2-1 στο 51′, αλλά δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στην αντεπίθεση της, δεχόμενη το τελικό 3-1 πέντε λεπτά αργότερα.

Πρώτη ήττα για την Κουόπιο μετά από πέντε αγώνες. Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το στραβοπάτημα της πρωτοπόρου Ελσίνκι, με τη διαφορά τους να παραμένει στους 5 βαθμούς, με τέσσερα εναπομείναντα παιχνίδια. Εντός έδρας παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα (8-3-0), διαθέτοντας με διαφορά την καλύτερη εντός έδρας άμυνα της κατηγορίας, με 6 γκολ παθητικό σε 11 αγώνες.

Χωρίς απουσίες θα παραταχθεί στη σημερινή αναμέτρηση.

Κουόπιο Στατιστικά

*5 συνεχόμενα under2.5 γκολ εντός έδρας.

*Under1.5 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΧΟΝΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της πρωτοπόρου Ελσίνκι, την περασμένη αγωνιστική. Σε ένα μέτριο 1ο ημίχρονο, κατάφερε να μείνει πίσω στο σκορ στο 35ο λεπτό. Μπήκε δυνατά στο β’ μέρος, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 58′, για να ολοκληρώσει την ανατροπή της ένα τέταρτο αργότερα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαντίκου στο 71′. Άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων στο υπόλοιπο παιχνίδι, με το τελικό 3-1 να διαμορφώνεται στο 90+7′.

Επιστροφή στις νίκες για τη Χόνκα μετά από τρεις αγωνιστικές. Βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας, στο -3 από τη σημερινή της αντίπαλο. Μετράει 2 ήττες στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της, αμφότερες με over2.5+g/g.