*Νοκ-άουτ παιχνίδι για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Κεκλεισμένων των θυρών.

*Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει μια εκ των Γρανάδα και Λοκομοτίβ Τιφλίδας εκτός έδρας.

Κουόπιο – Σουντούβα στον Stoiximan | 21+

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΚΟΥΟΠΙΟ ΑΝΑΛΥΣΗ (Φινλανδία, 155)

Μεγάλη έκπληξη αποτέλεσε η πρόκριση της Κουόπιο την περασμένη εβδομάδα κόντρα στη Σλόβαν Μπρατισλάβας. Οι πιθανότητες δεν ήταν με το μέρος της, ωστόσο το γεγονός ότι έπαιξε εντός έδρας ισορρόπησε κάπως την κατάσταση, το ματς ήταν μοιρασμένο, αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες, σχεδόν ίδιες τελικές προσπάθειες, έμειναν στο 0-0 στο 90λεπτο και στο 1-1 στην παράταση (η Κουόπιο ισοφάρισε στο 120’). Η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, εκεί ο γκολκίπερ Βιρτάνεν απέκρουσε τα δύο τελευταία και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του.

Ακολούθησε το εκτός έδρας 0-2 επί της Ροβανιέμι για το πρωτάθλημα, το έκτο σερί ματς που δε χάνει η ομάδα της Φινλανδίας σ’ όλες τις διοργανώσεις, τα πηγαίνει περίφημα στο πρωτάθλημα, καθώς έπειτα από 15 αγώνες μοιράζεται την κορυφή με την Ελσίνκι, έχουσα μάλιστα ματς λιγότερο. Εξαιρετική μπροστά στο κοινό της, έχει έξι νίκες στα τελευταία οκτώ ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις. “Υποβαθμίστηκε” στο Γιουρόπα Λιγκ, μετά και τον αποκλεισμό από το πρώτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, με το βαρύ 5-0 από τη Μόλντε.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 0-2 επί της Ροβανιέμι. Στο 33’ το 0-1, στο 40’ το 0-2.

ΚΟΥΟΠΙΟ Στατιστικά

*Με Over 2.5 ολοκληρώθηκαν τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στον Stoiximan).

*Έρχεται από 3/4 2-3 Goal ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Παίξε Νόμιμα στον Stoiximan | 21+ MGA (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΣΟΥΝΤΟΥΒΑ ΑΝΑΛΥΣΗ (Λιθουανία, 99)

“Υποβιβάστηκε” απ’ το Τσάμπιονς Λιγκ στο Γιουρόπα Λιγκ η Σουντούβα, η οποία δεν είχε τον τρόπο να περιορίσει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο παιχνίδι του δεύτερου προκριματικού γύρου. Ηττήθηκε καθαρά και δίκαια εντός έδρας 0-3 στο ματς της 26ης Αυγούστου, έχανε 0-1 στο ημίχρονο, πάλεψε για την υπέρβαση, όμως το 0-2 στο 74’ καθάρισε οριστικά το παιχνίδι. Είχε προηγηθεί η νίκη-πρόκριση στον πρώτο προκριματικό γύρο, ενάντια στη Φλόρα Ταλίν (1-1, καν. διάρκεια), σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Η Σούντουβα πήρε το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ έπειτα από το πρωτάθλημα που κατέκτησε πέρυσι, με διαφορά δεκατριών πόντων από τη δεύτερη Ζαλγκίρις Βίλνιους. Στην ίδια θέση τη βρίσκει και το πρωτάθλημα της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου που είναι σε εξέλιξη, εκεί μετρά 35 πόντους και είναι στο +2 απ’ τη δεύτερη Ζαλγκίρις, έχουσα ματς λιγότερο, έπαιξε τελευταία φορά για το πρωτάθλημα στις 12 Αυγούστου! Η τελευταία της επίσημη υποχρέωση εντοπίζεται στις 11 Σεπτέμβρη για το Κύπελλο. Είναι ικανή να κάνει ζημιές εκτός έδρας, μετρά ρεκόρ 4-2-3 στις τελευταίες εννέα εξόδους στο Γιουρόπα Λιγκ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 0-3 επί της Βίλνιους Βίτις για το Κύπελλο. Στο 24’ το σκορ ήταν στο 0-2, στις καθυστερήσεις διαμορφώθηκε το τελικό 0-3.