3η αγωνιστική

*Αήττητη η Κουόπιο στα δώδεκα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος με αντίπαλο την Ίλβες, μετρώντας οκτώ νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο Λιγκ Καπ: Ίλβες – Κουόπιο 3-0

ΚΟΥΟΠΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Χόνκα, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα που δέχθηκε στο 67ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Αγνοεί τη νίκη μετά τα τρία πρώτα παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα, η Κουόπιο. Την Τετάρτη, η ομάδα του Πάσι Τούουτι υποδέχθηκε τη Χόνκα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1. Αρκετά ισορροπημένο το μεταξύ τους παιχνίδι, με τις δυο πλευρές να μην έχουν αρκετές αξιόλογες ευκαιρίες και με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στις λεπτομέρειες. Δεύτερη φετινή ήττα μετά και από εκείνη της πρεμιέρας κόντρα στην Ίντερ Τούρκου (1-2 εντός), οπότε και έχει μόλις ένα βαθμό. Δεν αναφέρθηκαν πιθανά αγωνιστικά προβλήματα.

Κουόπιο Στατιστικά

*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΙΛΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Ίντερ Τούρκου, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 16′ με τον Πένανεν και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 37′, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα με το πέναλτι του Πένανεν, επτά λεπτά αργότερα.

Αήττητη παραμένει μετά από τα δυο πρώτα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα η Ίλβες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τόνι Κάλιο υποδέχθηκε την Ίντερ Τούρκου, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Ευτύχησε να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 2-1 σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο. Δέχθηκε αρκετή πίεση στην πορεία, ωστόσο παρά τις ευκαιρίες των φιλοξενούμενων, απέφυγε τα χειρότερα. Είχε προηγηθεί το εκτός 1-1 της πρεμιέρας με τη Μάριεχαμν. Εκτός μάχης ο Λάουρι Άλα-Μιλιμάκι, που αντιμετωπίζει μυϊκό πρόβλημα.