*Φάση των «16» για το Τσάλεντζ Καπ. Μονές αναμετρήσεις, στην πιθανότητα ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΚΟΥΙΝΣ ΠΑΡΚ (ΤΣΑΜΠΙΟΝΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Χάμιλτον, στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Σαβόουρι στο 25’ και το 2-0 ο Μάρεϊ στο 28’. Το 3-0 πέτυχε ο ΜακΠέιπ στο 36’ και το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Σαβόουρι με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 45+2’.

Εξαιρετική εμφάνιση για την Κουίνς Παρκ που συνέχισε το νικηφόρο σερί της. Είχε τον έλεγχο στο ματς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και απείλησε με τις περισσότερες από αυτές την αντίπαλη εστία, βρίσκοντας το δρόμο προς τα δίχτυα τέσσερις φορές στο πρώτο ημίχρονο. Η επανάληψη ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σχεδόν καθόλου την εστία της, όντας άστοχοι στη τελική τους προσπάθεια, αλλά βρίσκοντας και μπροστά τους μια καλά οργανωμένη άμυνα.

Συνέχεια στο σερί της θέλει να δώσει σήμερα, παίρνοντας ένα ακόμη τρίποντο και παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Έχει την ευκαιρία να βρεθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης, αφού βρίσκει μπροστά της μία ομάδα από χαμηλότερη κατηγορία. Μοιάζει πραγματικά ασταμάτητη αυτό το διάστημα, σκοράρει με τρομερή συνέπεια και ειδικά όταν αγωνίζεται στο γήπεδό της. Ιδιαίτερα βελτιωμένη αμυντικά, δεν έχει δεχθεί γκολ στις τελευταίες δύο αναμετρήσεις της και θέλει φυσικά να κρατήσει το μηδέν και πάλι.

Κουίνς Παρκ Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΟΝΤΡΟΟΥΖ (Α’ ΣΚΩΤΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας λευκή ισοπαλία (0-0) με αντίπαλο την Αλόα, στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Παρά τις ευκαιρίες που είχαν αμφότερες, καμία δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Όλα ισόπαλα για τη Μοντρόουζ σε ένα αρκετά δύσκολο παιχνίδι κόντρα στην Αλόα. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε, δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, καθώς πέρα από άστοχη στη τελική προσπάθεια, βρήκε μπροστά της και μια καλά οργανωμένη άμυνα, την οποία δεν μπόρεσε να διαπεράσει σε πολλές περιπτώσεις. Αμυντικά παρέμεινε σταθερή και αυτό την βοήθησε ιδιαίτερα στο να μην κινδυνέψει.

Γνώριμη αντίπαλος από τις κοινές τους σεζόν στην Α’ Σκωτίας μέχρι και πέρσι, όμως φέτος τα πράγματα έχουν αλλάξει και το επίπεδό της έχει ανέβει αρκετά. Δεν αναμένεται να έχει καθόλου εύκολο έργο, με τις πιθανότητες για θετικό αποτέλεσμα και πρόκριση να είναι ελάχιστες, με βάση τόσο την απόδοσή της τελευταία, όσο και την εικόνα των γηπεδούχων. Έχει αρκετές αστάθειες αμυντικά και αυτές είναι που την πληγώνουν ιδιαίτερα το τελευταίο διάστημα, ενώ παράλληλα μοιάζει να βρίσκεται και σε μια δύσκολη κατάσταση μεσοεπιθετικά, αφού βρήκε δίχτυα μόλις στα δύο από τα τρία πρόσφατα παιχνίδια της.