*8η αγωνιστική

ΚΟΥΙΑΜΠΑ

Προηγούμενο ματς: Η Κουιάμπα κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Κρουζέιρο, χάνοντας μία τεράστια ευκαιρία, ένα λεπτό πριν σκοράρει με τον Ντέιβερσον στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης. Και στο δεύτερο ημίχρονο έχασε ευκαιρίες να “καθαρίσει” το παιχνίδι, παρά κινδύνευσε με ισοφάριση.

Η Κουιάμπα πέτυχε μία πάρα πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη, κερδίζοντας με 0-1 την Κρουζέιρο, σκοράροντας ξανά και κερδίζοντας έπειτα από δύο συνεχόμενες ήττες στις οποίες δεν είχε πετύχει κάποιο γκολ. Ολα αυτά στο ντεμπούτο του Αντόνιο Ολιβέιρα στον πάγκο της!

Ακόμη πάντως ψάχνει την πρώτη εντός έδρας νίκη της στο εθνικό πρωτάθλημα, έχοντας ισοπαλία στον πρώτο αγώνα και δύο ήττες στη συνέχεια του θεσμού! Ευτυχώς γι’ αυτήν μαζεύει βαθμούς από παιχνίδια μακριά από την έδρα της.

Είναι χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, αν και βγήκε εκτός ζώνης υποβιβασμού, αλλά σε απόσταση βολής, στο +1 συγκεκριμένα, από αυτήν.

Μακροχρόνια τραυματίας είναι ο αριστερός μπακ Γουέντελ και ο αμυντικός Μαρανίνι, χτύπησε και ο μέσος Φιλίπε Αουγκούστο, ενώ τιμωρημένος είναι ο μέσος Ντενίλσον..

Κουιάμπα Στατιστικά

*Εχει τρία σερί N/G

*Εχει 9/13 over 2.5 εντός έδρας

*Εχει 7/13 N/G εντός έδρας

ΚΟΡΙΤΙΜΠΑ

Προηγούμενο ματς: Η Κοριτίμπα έχασε με 1-2 εντός έδρας από την Ατλέτικο Μινέιρο με πέναλτι του Χουλκ στο 90ο λεπτό, έχοντας προηγηθεί με πέναλτι του Ρόμπσον στο 13’, πριν δεχθεί την ισοφάριση από τον Χιοράν στο 37’ και παρόλο που έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 55’, κατάφερε να έχει και ένα δοκάρι, πριν έρθει η φάση στο τέλος.

Η Κοριτίμπα ηττήθηκε και από την Ατλέτικο Μινέιρο με 1-2 εντός έδρας, με ένα τέρμα στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Είναι πλέον η μοναδική ομάδα της κατηγορίας χωρίς νίκη στον θεσμό, έχοντας δύο σερί ήττες, οκτώ στους 13 τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει. Πάντως η τελευταία νίκη της ήρθε μακριά από την έδρα της, αν και έχει έξι σερί ήττες μακριά από το γήπεδο της.

Και από πολύ νωρίς έχει μείνει πάρα πολύ χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, “καρφωμένη” εντός ζώνης υποβιβασμού, ουραγός πλέον, χωρίς να είναι σε απόσταση βολής από τις θέσεις παραμονής, ούσα στο -5 από αυτές.

Αναμένονται αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα. Καταρχάς έγινε καλά και επιστρέφει ο αμυντικός Κούκσεβιτς, αλλά αρρώστησε και έμεινε εκτός αποστολής ο μέσος Μαρσελίνιο Μορένο, μαζί με τους ήδη υπάρχοντες τραυματίες Τσάντσελορ (ΑΜ), Ζούνιορ Ούρσο (ΜΕ). Εξακολουθεί να λείπει ο διεθνής με την εθνική κάτω των 20 ετών, ο αμυντικός Ζιν Πεντρόσο.